Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Wpływ kawy na działanie leków: na co zwrócić szczególną uwagę?

Nie ulega wątpliwości, że Polacy są miłośnikami kawy i spożywają ją w dużych ilościach. Jednak osoby przyjmujące leki powinny zachować wzmożoną ostrożność, ponieważ kofeina może osłabiać lub nawet wzmacniać działanie niektórych medykamentów. Jakie są zatem skutki jej spożycia w kontekście różnych leków?

WPŁYW KAWY NA LECZENIE

Jak informuje portal bild.de, picie kawy w połączeniu z lekami uspokajającymi, takimi jak diazepam, lekami przeciwhistaminowymi H1 czy lekami przeciwdepresyjnymi, może prowadzić do osłabienia ich działania. Przyczyną jest zawartość kofeiny. Co więcej, warto unikać spożywania tych leków w towarzystwie napojów gazowanych, typu cola.

Zgodnie z informacjami „Landesapothekerkammer”, kofeina wpływa także na metabolizm teofiliny, substancji stosowanej w terapii chorób układu oddechowego, takich jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Kofeina przedłuża jej obecność w organizmie, co może skutkować podwyższonym stężeniem teofiliny w przypadku długoterminowego stosowania, a co za tym idzie, wystąpieniem działań niepożądanych.

KAWOWE ZAGROŻENIA DLA DIABETYKÓW

Badania wykazują, że picie kawy może wywoływać skoki poziomu glukozy oraz obniżać wrażliwość na insulinę. Dlatego osoby z cukrzycą powinny ograniczyć spożycie kawy, przynajmniej w dniach, gdy nie przyjmują leków.

ENIMIZUJĄCE I WZMACNIAJĄCE DZIAŁANIE KOFEINY

Z drugiej strony, leki mogą również potęgować działanie kofeiny. Pewne antybiotyki hamują metabolizm kofeiny, co prowadzi do jej zwiększonego stężenia w organizmie, a to z kolei może wywoływać objawy, takie jak kołatanie serca oraz problemy ze snem.

Warto jednak zauważyć, że leki przeciwbólowe, takie jak kwas acetylosalicylowy (ASA), paracetamol czy ibuprofen, wykazują lepszą skuteczność w połączeniu z kofeiną. Aby uzyskać to wzmocnione działanie, leki muszą zawierać co najmniej 100 mg kofeiny, co w połączeniu z ulubionymi napojami kawowymi może okazać się kluczowe.

Kofeina znana jest również z tego, że wspomaga wchłanianie wielu leków przeciwbólowych, szczególnie mocnych odmian kawy, takich jak espresso czy mokka. Ponadto w preparatach na przeziębienie kofeina działa pobudzająco, łagodząc uczucie zmęczenia i potęgując działanie przeciwbólowe.

KAWA A BOLESNE MIGRENY

W momencie, gdy boli głowa, wiele osób od razu sięga po leki przeciwbólowe, jednak kawa może również przynieść ulgę. Profesor Frank Erbguth, prezes German Brain Foundation, podkreśla, że kofeina zawarta w kawie łagodzi ból w przypadku napięciowych bólów głowy i migren. Istotne jest jednak, by nie przesadzić z dawką – efektywna ilość kofeiny wynosi od 100 do 200 mg, co odpowiada około 30-60 mg zawartości w filiżance kawy.

Rekomenduje on łączenie leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol, ibuprofen czy aspiryna, z kawą, jednak przestrzega przed ich stosowaniem więcej niż dziesięć dni w miesiącu.

OSTRZEŻENIE PRZED UZALEŻNIENIEM OD KOFEEINY

Mimo iż kawa jest przyjemnością, warto być świadomym jej potencjalnych skutków ubocznych. Zbyt częste jej picie prowadzi do przyzwyczajenia organizmu do kofeiny, co skutkuje bólami głowy po nagłym zaprzestaniu jej spożywania. Dodatkowo, wysokie spożycie kofeiny może powodować większe wydalanie moczu i w rezultacie prowadzić do odwodnienia organizmu, co także często wywołuje bóle głowy.

Podsumowując, kawa może być zarówno sprzymierzeńcem, jak i wrogiem w kontekście zdrowia. Zawsze warto z rozwagą podchodzić do jej konsumpcji, zwłaszcza w towarzystwie leków!

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie