Dzisiaj jest 15 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Wołyń w centrum dyskusji Tusk-Zełenski: wspólne dążenie do rozwiązania sprawy

Problem upamiętnienia ofiar zbrodni wołyńskiej rozwiązany?

Premier Donald Tusk zapewnił w środę, po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że Polska podejmie działania w celu upamiętnienia ofiar zbrodni wołyńskiej. Tusk podkreślił, że nie akceptuje, aby kwestia ta stała się przedmiotem politycznych przetargów w kontekście wsparcia Ukrainy w konflikcie z Rosją.

Współpraca Polska-Ukraina

W trakcie konferencji prasowej, Tusk powiedział: „Jesteśmy w trakcie pracy nad problemem godnego pochowania i upamiętnienia ofiar zbrodni wołyńskiej, i musimy to zrealizować wspólnie, w pełnym zrozumieniu”. Lider Platformy Obywatelskiej dodał, że żadna strona, ani w Polsce, ani w Europie, nie powinna wykorzystywać tej kwestii jako karty przetargowej w polityce.

Akcesja Ukrainy do UE

Tusk zwrócił uwagę na znaczenie współpracy Ukrainy z Unią Europejską. „Członkostwo Ukrainy w UE to część planu bezpieczeństwa wobec rosyjskiej agresji. Nikt nie ma prawa osłabiać Polski, Europy ani Ukrainy, ani w kontekście politycznym, ani poprzez kwestie dotyczące akcesji” – podkreślił.

Wołodymyr Zełenski, w odpowiedzi, wyraził przekonanie, że współpraca obu krajów jest niezwykle istotna, podkreślając, że „powinniśmy patrzeć w przyszłość”. Zaznaczył, że działania podejmowane przez ministerstwa kultury Polski i Ukrainy to krok w dobrym kierunku.

Rola grupy roboczej

Ukraiński minister spraw zagranicznych, Andrij Sybiha, w rozmowie z mediami, zwrócił uwagę, że „historyczne kwestie dzielące Ukrainę i Polskę mogą być rozwiązane zgodnie z obopólnymi interesami”. Informował również o powołaniu grupy roboczej, która składa się z uznanych historyków z obu krajów, mającej na celu koordynację działań związanych z upamiętnieniem miejsc pamięci.

Ekshumacje w Puźnikach

Fundacja Wolność i Demokracja ogłosiła, że w kwietniu 2025 roku rozpoczną prace ekshumacyjne w Puźnikach na Ukrainie. Pierwsze efekty współpracy mają za zadanie przynieść efekty zmierzające do renowacji ukraińskiego pomnika w Polsce oraz ekshumacji ofiar zbrodni UON i UPA.

Rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej, dr Rafał Leśkiewicz, zaznaczył, że pozytywne sygnały w sprawie ekshumacji ofiar z przeszłości są krokiem naprzód. IPN z niecierpliwością czeka na zgody ukraińskich władz na prowadzenie prac poszukiwawczych, w tym związanych z tragedią w Hucie Pieniackiej.

W kontekście trudnych relacji historycznych, przeprowadzenie ekshumacji i odpowiednie upamiętnienie są nie tylko aktami szacunku, ale również istotnymi krokami ku dalszej współpracy polsko-ukraińskiej.

Źródło/foto: Polsat News

Polsat News
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie