Upadłość konsumencka jest pojęciem, o którym słyszała znaczna większość z nas. W końcu z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z ogłoszenia takiej upadłości, o czym wskazują statystyki. Z dniem 24 marca 2020 roku w życie weszły przepisy nowelizacji z 30 sierpnia 2019 r. prawa upadłościowego. Czego dokładnie dotyczą? Czy są one korzystne dla osób niewypłacalnych?
Jak się okazuje, nowe przepisy mają uprościć dotychczasowe zasady ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Wszystko po to, aby łatwiej można było uporać się z długami. Skutki wprowadzenia zmian odczuć mają również wierzyciele.
Zanim jednak, zapoznasz się z nowymi przepisami, warto zrozumieć czym właściwie jest upadłość konsumencka i kiedy warto z niej skorzystać.
Co to jest upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka to przede wszystkim postępowanie sądowe skierowane wyłącznie dla osób prywatnych, które nie prowadzą działalności. Jeśli zatem należysz do grona przedsiębiorców, to nie możesz z niej skorzystać.
Jak można się łatwo domyślić, upadłość umożliwiona została jedynie tym, którzy są niewypłacalni, a jej głównym celem jest oddłużenie z całego lub części zadłużenia, których konsument nie będzie w stanie spłacić. Ważny jest fakt, że upadłość może dotyczyć jedynie długów, które zaistniały przed jej ogłoszeniem.
Co istotne, do zadłużenia mogło dojść nawet w sposób umyślny. Jeśli zatem specjalnie podejmowałeś działania, które doprowadziły do Twojej niewypłacalności, to także masz prawa do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, choć sąd potraktuje Cię nieco inaczej, niż w przypadku osoby, która na zadłużenie wpływu nie miała i jest ono np. efektem choroby czy utraty pracy.
Kiedy konsument pozostaje niewypłacalny? Przede wszystkim w sytuacji, gdy jego miesięczne wynagrodzenie jest zbyt niskie, aby mógł on pokryć wydatki związane z utrzymaniem oraz spłatą długów.
Uzasadnienie wniosku o upadłość konsumencką
Pewnie wielu z nas pomyślało w tym momencie, że mając jakiekolwiek problemy finansowe warto zastanowić się nad tą opcją. Być może, jednak trzeba pamiętać, ze kazdy wniosek o upadłość konsumencką musi mieć wyczerpujące uzasadnienie. Nowy wniosek o upadłość konsumencką 2020 przewiduję większą część formularza przeznaczoną na uzasadnienie, niż było to dotychczas. Ustawodawca tworząc formularz wniosku o upadłość konsumencką 2020 wziął pod uwagę potrzebę wynikającą ze znowelizowanych przepisów, wyjaśnienia kwestii powstania zadłużenia oraz niewypłacalności. Brak odpowiedniego uzasadnienia nie będzie zapewne skutkował oddaleniem wniosku o upadłość, ale może doprowadzić do znacznego wydłużenia się postępowania oraz planu spłaty, co w efekcie wiązać się będzie ze spłaceniem większej części zadłużenia. Większość z nas nie jest w stanie napisać takiego uzasadnienia samodzielnie. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnego adwokata np. https://gaworkancelaria.pl/upadlosc-konsumencka-warunki/. Skorzystanie z pomocy specjalisty z pewnością zwiększy szanse na zaakceptowanie naszego wniosku przez sąd.
Podsumowanie
Życie po upadłości konsumenckiej może być pełne harmonii i spokoju. Pozwala również na odbudowanie budżetu i pozbycie się wszelkich dręczących Cię myśli odnośnie do niespłaconych przez nas długów.
Jedynym zmartwieniem, które może ciążyć na upadłym, jest fakt, że musi on pozbyć się swojego majątku, który często przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Co po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej? Zwyczajnie będziesz mógł powrócić do normalnego życia, realizować swoje cele zawodowe, zdobywać nowe doświadczenia i przede wszystkim roztropnie podejmować decyzje o zaciąganiu zobowiązań.
Co istotne, upadłość konsumencką można ogłosić więcej niż raz w życiu. Nie może to jednak nastąpić wcześniej niż 10 lat od ogłoszenia poprzedniej upadłości.