Dzisiaj jest 18 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Władze alarmują: otwarcie pojemnika może zakończyć się tragicznie

„`html

Polska znalazła się wstrząśnięta po serii tragicznych zdarzeń związanych z niewłaściwym użytkowaniem środków ochrony roślin. W wyniku tych incydentów zmarło troje dzieci, a dwie inne dziewczynki zmagają się o swoje życie w warszawskim szpitalu. Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) wzywa do natychmiastowego zwrotu nielegalnie nabytych preparatów zawierających niebezpieczny fosforek glinu, który może żądać najwyższej ceny – życia.

TRAGICZNE WYDARZENIA W POLSCE

Pierwszy tragiczny wypadek miał miejsce w okolicach Grodziska Wielkopolskiego, gdzie zmarła trzyletnia dziewczynka. Strażacy, którzy przybyli na miejsce, natrafili na gryzoniobójczy preparat, uwalniający silnie toksyczny fosforowodór. Niebawem z podobnym dramatem zmagano się w okolicach Tomaszowa Lubelskiego, gdzie życie stracił dwuletni chłopiec, mający kontakt z niebezpieczną substancją przechowywaną w rodzinnym domu. Kolejne zatrucie miało miejsce pod Płońskiem na Mazowszu, gdzie dziewiątka bliźniaczek trafiła do szpitala w Warszawie z objawami ciężkiego zatrucia, wymagając reanimacji oraz podłączenia do aparatury podtrzymującej życie.

REAKCJA MINISTERIALNA

W odpowiedzi na te tragiczne wydarzenia, wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak podjął zdecydowane działania. Przeprowadził rozmowy z przedstawicielami wiodących platform handlowych – Allegro i OLX, które obiecały natychmiastowo usunąć niebezpieczne preparaty ze swoich ofert. Ministerstwo planuje także rozmowy z innymi platformami, takimi jak Amazon i Ceneo, aby całkowicie wyeliminować ryzyko niekontrolowanej sprzedaży tych substancji w sieci.

ZAGROŻENIA I NIERESZTOŚCI

Inspektorat zwraca uwagę, że środki ochrony roślin zawierające fosforek glinu, zwłaszcza te, których opakowania zostały otwarte lub uszkodzone, stanowią realne niebezpieczeństwo z uwagi na uwalniający się fosforowodór. Konieczne jest zatem niezwłoczne przekazywanie nielegalnie nabytych preparatów do utylizacji przez uprawnione podmioty. PIORiN ostrzega przed składowaniem tych substancji w niewłaściwych warunkach i jednogłośnie zabrania ich wyrzucania do ogólnych śmieci.

JAK REAGOWAĆ?

Osoby posiadające nielegalnie nabyte środki ochrony roślin mogą skontaktować się z wojewódzkimi inspektoratami ochrony roślin i nasiennictwa, bądź z dystrybutorem, u którego dokonały zakupu. Wspólnie pomogą im znaleźć odpowiednie podmioty uprawnione do zbiórki niebezpiecznych odpadów. PIORiN przypomina, że transport tych środków powinien być przeprowadzany wyłącznie przez wyspecjalizowane firmy, zgodnie z przepisami ADR.

PRZYSZŁOŚĆ I ZMIANY PRAWNE

Ministerstwo zapowiada także wprowadzenie istotnych zmian legislacyjnych, w tym zaostrzenie zasad dotyczących internetowej sprzedaży chemikaliów zagrażających zdrowiu i życiu. Obecnie sprzedaż środków ochrony roślin zawierających fosforek glinu osobom nieuprawnionym stanowi naruszenie przepisów art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2023 r. dotyczącej ochrony roślin.

PIORiN przypomina, że zakup i użycie tych preparatów wymaga odpowiedniego szkolenia, a ich stosowanie powinno być ograniczone do profesjonalnych użytkowników. Inspekcja apeluje do dystrybutorów i użytkowników o bezwzględne przestrzeganie przepisów oraz procedur bezpieczeństwa, podkreślając, że ich łamanie może prowadzić do konsekwencji prawnych, a przede wszystkim stwarzać zagrożenie dla ludzkiego życia i zdrowia.

„`

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie