Dzisiaj jest 13 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Wkład do koperty na kolędę – ile tak naprawdę powinniśmy dawać?

Dar w formie gotówki dla duchownego ma charakter dobrowolny. Nie ma żadnego przymusu, aby ofiarować pieniądze, a tym bardziej ustaloną wcześniej kwotę. Mimo to wielu wiernych uważa, że wizytę księdza w związku z kolędą należy umilić wręczeniem koperty. Jakie kwoty najczęściej pojawiają się w takich sytuacjach?

TRADYCJA KOPERTOWA W KOLĘDACH

Temat zapotrzebowania na „koperty” wraca z każdym nowym rokiem, zwłaszcza po Świętach Bożego Narodzenia, które zwiastują czas wizyt duszpasterskich. Kościół coraz częściej rezygnuje z zasadniczego odwiedzania domów, a w wielu parafiach wierni muszą zgłaszać chęć przyjęcia duchownego.

Poruszając kwestię datków, warto zauważyć, że tradycyjne cenniki kolędy, które można było zobaczyć na przykład na Podlasiu jeszcze niedawno, odchodzą do przeszłości. Jakie ma korzenie zwyczaj wręczania pieniędzy podczas kolędowania? Historia tego zwyczaju sięga XVII wieku, kiedy to ofiary zbierano nie tylko od katolików. W miastach przecież obowiązywała danina pieniężna, podczas gdy na wsiach duchowni przyjmowali wszelkie dary, w tym żywność. W miarę upływu lat pojawiły się jednak protesty wobec takich praktyk, co zaowocowało wprowadzeniem zasady dobrowolności w kwestii składania ofiar.

ZADANIE KSIĘDZA W WIZYCIE DUSZPASTERSKIEJ

Wizyta duszpasterska ma służyć wiernym; duchowny odwiedza parafian, błogosławi domy i stara się wspierać rodzinne relacje oraz łagodzić ewentualne napięcia. W teorii wygląda to pięknie, jednak rzeczywistość może być inna, bowiem każda parafia rządzi się swoimi zasadami dotyczących kolęd.

W niektórych parafiach wręcz odmawia się przyjmowania pieniędzy podczas wizyt duszpasterskich, a w większości przypadków księża akceptują dobrowolne ofiary. Nie znajdziemy jednak jednoznacznych statystyk dotyczących średnich kwot, które Polacy wrzucają do kopert.

Jak wynika z obserwacji, 50 zł uznawane jest przez wiele osób za kwotę akceptowalną dla księdza. Warto jednak pamiętać, że dla każdej osoby ta suma może oznaczać coś zupełnie innego. Najważniejsze jest, aby rozsądnie podejść do tej kwestii i upewnić się, że wybrana kwota nie obciąży domowego budżetu.

PRZEZNACZENIE DATKÓW KOLĘDOWYCH

Większość datków zbieranych podczas kolęd jest przeznaczana na bieżące utrzymanie parafii oraz diecezji, jak remonty, sprzątanie, modernizacje oraz różnorodne programy diecezjalne. Część kwot przekazywana jest również na seminaria oraz domy dla emerytowanych księży, natomiast resztę funduszy dysponuje bezpośrednio duchowny.

W obliczu zmieniających się realiów oraz rosnącego dostępu do informacji, niektóre parafie chętnie informują wiernych o wydatkach, co przyczynia się do poprawy przejrzystości w zarządzaniu finansami. W efekcie kształtuje to zaufanie w relacji między parafianami a ich duchownymi.

Źródło/foto: Polsat News

iStock
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie