Jak informuje „The Journal of Infectious Diseases”, zakażenie rinowirusem, czyli wirusem najczęściej powodującym przeziębienia, utrudnia zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.
Wiadomo, że interakcje pomiędzy gatunkami wirusów wpływają zarówno na stan zdrowia poszczególnych osób, jak i na epidemiologię infekcji dróg oddechowych. Na przykład grypa znacznie utrudnia zarażenie się jakimkolwiek innym wirusem. Z kolei adenowirusy nie wywołują takiego efektu.
Mimo to wpływ wirusów wywołujących infekcje górnych dróg oddechowych na replikację i przenoszenie SARS-CoV-2 jest wciąż mało znany. Wyzwaniem dla naukowców jest to, że rok dystansu społecznego spowolnił rozprzestrzenianie się wszystkich wirusów i utrudnił badania.
Rinowirusy są najczęściej występującymi wirusami układu oddechowego u ludzi. Naukowcy z Centre for Virus Research University of Glasgow badali replikację koronawirusa w ludzkim nabłonku dróg oddechowych w obecności lub przy nieobecności rinowirusa. Kiedy rinowirus i SARS-CoV-2 zostały wprowadzone do nabłonka w tym samym czasie, jedynie rinowirus namnażał się. Jeżeli rinowirus miał 24-godzinną przewagę, SARS-CoV-2 nie dostawał się do komórek. Ponadto, nawet kiedy to koronawirus miał przewagę, rinowirus go wypierał.
Ludzki rinowirus pobudza wydzielanie interferonu, który blokuje replikację SARS-CoV-2.
źródło: PAP
Wow