Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Więźniowie w akcji: wsparcie dla ofiar powodzi doceniane przez lokalną społeczność

Południe Polski staje w obliczu groźnego żywiołu, walcząc z tragicznymi skutkami powodzi. W akcjach ratunkowych aktywnie uczestniczą osadzeni z zakładów karnych w Jeleniej Górze, Kłodzku, Dzierżonowie oraz Zarębie. Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 9 w Dzierżoniowie stwierdziła, że wsparcie skazanych jest nieocenione, co podkreśla ich zaangażowanie w pomoc poszkodowanym.

WSPARCIE ZAKŁADÓW KARNYCH

Służba Więzienna poinformowała, że w działania porządkowe zaangażowani są nie tylko funkcjonariusze, ale również sami osadzeni. Ci z Aresztu Śledczego w Dzierżoniowie, Jeleniej Górze, Zakładu Karnego w Kłodzku i Zarębie aktywnie uczestniczą w odgruzowywaniu i oczyszczaniu zalanych terenów. W piątek rozpoczęli napełnianie worków piaskiem, a obecnie pracują nad usunięciem szkód w Szkole Podstawowej nr 9.

Wioletta Uchman-Chrząszcz, dyrektorka szkoły, podkreśla: — Dzięki ich wsparciu już jutro mogę wznowić zajęcia. Woda osiągnęła wysokość 170 centymetrów. Dodała również, że strażacy nieustannie wspomagają operację, a dzięki współpracy z osadzonymi możliwe jest skuteczne przeprowadzenie sprzątania.

ZAANGAŻOWANIE SPOŁECZNE

Burmistrz Dzierżoniowa złożył prośbę do dyrektora Aresztu o kontynuację wsparcia w innych placówkach edukacyjnych. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Służbę Więzienną, do tej pory osadzeni pracowali w dwóch zmianach, a od poniedziałku planowane jest uruchomienie trzeciej grupy roboczej.

Osadzeni z Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze oraz zakładów karnych w Kłodzku i Zarębie także zostali zaangażowani w prace ratunkowe. Służba Więzienna zaznacza, że pozostali więźniowie czekają z gotowością na ewentualne wskazania władz samorządowych, zaś dyrektorzy jednostek uczestniczą w spotkaniach sztabów kryzysowych.

Zgodnie z art. 104a Kodeksu karnego wykonawczego, osadzeni mogą być kierowani do usuwania skutków klęsk żywiołowych, co pozwala na szybką reakcję w sytuacjach kryzysowych, bez zbędnych formalności. Wsparcie udzielane jest na wniosek gminy oraz za zgodą dyrektora zakładu, co sprzyja zarówno społeczności lokalnej, jak i procesowi resocjalizacji skazanych.

WSPÓLNY FRONT POMOCY

Funkcjonariusze Służby Więziennej również aktywnie włączają się w pomoc, angażując się w działania przeciwpowodziowe w czasie wolnym od służby. Anna Krawczyńska, redaktor naczelna miesięcznika Forum Służby Więziennej, podkreśliła, że w obliczu sił natury wszyscy jesteśmy bezsilni, ale wspólna współpraca pozwala stawić czoła każdym wyzwaniom.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie