Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Wicepremier Gawkowski komentuje poruszający reportaż Polsat News o sieci patologii społecznych

Wicepremier Krzysztof Gawkowski zabrał głos w sprawie reportażu „W sieci patologii”, autorstwa Jacka Smaruja, który rzuca światło na niebezpieczny fenomen patostreamingu w Polsce. Wicepremier podkreślił, że celem jest ograniczenie wpływu patostreamerów na młodzież i dorosłych. Zależy mu na tym, aby w sieci nie były publikowane treści, które można określić jako wynaturzone.

Rządowe działania w odpowiedzi na patostreaming

Gawkowski zaznaczył, że już w styczniu 2024 roku rozpoczną się wstępne konsultacje dotyczące przepisów prawnych, które mają na celu wyraźne rozdzielenie szkodliwych treści od tych nielegalnych. Minister stwierdził, że obecnie publikacje niezgodne z prawem powinny być eliminowane, co powinno ułatwić walkę z tym zjawiskiem. Przypomniał także, że nowy unijny Akt o usługach cyfrowych przyczyni się do zwiększenia odpowiedzialności platform internetowych za treści, które się na nich pojawiają.

Oburzające treści i ich skutki

Reportaż Smaruja odsłania makabryczny świat patostreamingu, w którym przemoc, pijaństwo i codzienne zagrożenia stają się normą. Przyciągają one uwagę widzów, a tym samym generują znaczne zyski dla twórców. Dziennikarz dotarł do najpopularniejszych patostreamerów, którzy od 2019 roku regularnie publikują takie treści, oraz do ofiar internetowego hejtu, często zmagających się z tragicznymi skutkami. Wiele z nich rozważało samobójstwo.

Rola platform internetowych

Według Wojciecha Kardysia, eksperta ds. komunikacji internetowej, patostreamerzy często usuwają swoje transmisje natychmiast po ich zakończeniu, co sprawia, że ofiary mają ograniczone możliwości udowodnienia nękania. Niestety, najmłodsi są najbardziej narażeni na hejt – raport NASK „Nastolatki 3.0” wskazuje, że co czwarty nastolatek doświadczył w sieci ośmieszania lub poniżania, często z powodu wyglądu fizycznego. Niepokojące jest również to, że młodzież bywa zarówno sprawcą, jak i ofiarą hejtu.

Pomimo obietnic dwóch czołowych platform, YouTube oraz TikTok, o usuwaniu treści propagujących przemoc, proceder ten niestety nadal trwa. Reportaż „W sieci patologii” został wyemitowany 13 października o godzinie 21 w Polsat News. Można go oglądać również na platformie Polsatbox.

Źródło/foto: Polsat News

Polsat News
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie