Siostra Simona Brambilla nową prefekt Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Papież Franciszek podjął w poniedziałek historyczną decyzję, mianując ją na to stanowisko jako pierwszą kobietę w historii na tak wysoką pozycję w dykasteriach Kurii Rzymskiej.
59-letnia siostra Simona, wcześniej przełożona generalna Misjonarek Matki Bożej Pocieszenia, od grudnia 2022 roku była członkiem XVI Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu. Z kolei od października 2023 roku piastowała rolę sekretarza Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, pełniąc funkcję numer dwa w tej instytucji. Teraz zajmuje najwyższe stanowisko w Watykanie dla kobiet, co stanowi istotny krok ku większej obecności kobiet w strukturach Kościoła.
W latach 2002-2006 siostra Simona była profesorem psychologii na papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, co podkreśla jej silne zaplecze akademickie i wprowadza nowe spojrzenie na zarządzanie w dykasteriach.
NOWY WICESZEF DYKASTERII
Na stanowisko wiceszefa Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego powołano 64-letniego hiszpańskiego duchownego, kard. Ángela Fernández Artime, byłego generała zakonu jezuitów. Otrzymał on kapelusz kardynalski podczas zeszłorocznego konsystorza, co czyni go ważnym graczem w tej strukturze.
POPRZEDNIE NOMINACJE KOBIET
Papież Franciszek już wcześniej mianował kobiety na czołowe stanowiska w instytucjach Państwa Watykańskiego. Od 2017 roku dyrektorem Muzeów Watykańskich jest włoska muzeolog Barbara Jatta, a od 2021 roku sekretarzem generalnym Gubernatoratu Państwa Miasta Watykanu jest s. Rafaella Petrini, franciszkanka. Te nominacje wskazują na zmiany zmierzające ku większej reprezentacji kobiet w administracji Kościoła.
Jedno jest pewne: decyzje papieża stanowią przełom w Kościele katolickim, otwierając nowe możliwości i zmieniając panujące dotychczas zasady. Przyszłość będzie z pewnością interesująca, gdyż kobiety zyskują na znaczeniu w strukturach Kościoła, co z pewnością pociągnie za sobą zmiany w podejściu do wielu kwestii.
Źródło/foto: Interia