Wybory prezydenckie stanęły przed poważnym zagrożeniem z powodu zamieszania prawnego dotyczącego Sądu Najwyższego. Głos w tej sprawie zabrali nie tylko eksperci, ale także Państwowa Komisja Wyborcza oraz politycy. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, zasugerował, aby o ważności wyborów decydował cały skład Sądu Najwyższego, a nie kontrowersyjna Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Postanowiliśmy zapytać posłów różnych ugrupowań o ryzyko prawnego paraliżu.
Zmiana w Decyzyjności SN
Szymon Hołownia wskazał, że w sprawie ważności wyboru prezydenta powinien orzekać pełny skład wszystkich sędziów Sądu Najwyższego. Według obecnych przepisów to Izba Kontroli Nadzwyczajnej decyduje w tej kwestii, lecz jej status wzbudza wątpliwości, zarówno po stronie rządu jak i części członków PKW. Hołownia ma zamiar zaprezentować odpowiednią ustawę już 20 grudnia.
Obawy PKW i Przyszłość Wyborów
Państwowa Komisja Wyborcza również zwróciła uwagę na zagrożenie związane z przeprowadzeniem wyborów. 16 grudnia obrady dotyczące sprawozdania komitetu wyborczego PiS zostały odłożone na później. Zgodnie z Kodeksem Wyborczym, uznanie skargi przez SN obliguje PKW do akceptacji sprawozdania, jednakże status Izby, która podejmuje takie decyzje, jest podważany przez rząd oraz członków PKW.
Scenariusz Kryzysu?
Ryszard Kalisz z PKW nakreślił niepokojący scenariusz, w którym brak możliwości stwierdzenia ważności wyborów przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej prowadzi do przejęcia obowiązków prezydenta przez marszałka Sejmu.
Dobre Wieści z Rządu
Pytając posłów, uzyskaliśmy zapewnienia, że wybory odbędą się w normalnym trybie. Adam Szłapka, minister ds. europejskich z KO, stwierdził, że „marszałek Hołownia ogłosi termin wyborów”. Podkreślił, że PKW powinna przeprowadzić wybory w konstytucyjnym terminie i nawoływał do uchwalania nowych ustaw w celu stabilizacji sytuacji prawnej.
Rysujące się Zgody i Kontrowersje
Przewodniczący klubu Polska 2050, Paweł Śliz, nie ukrywał swojego zaniepokojenia, zauważając, że „wybory pod względem prawnym są zagrożone”. Sugerował, że w celu rozwiązania problemów niezbędne będą konsultacje z premierem oraz prezydentem, by uniknąć kryzysu.
Głos PiS
Paweł Jabłoński z PiS dodał, iż obecna władza jest selektywna w uznawaniu orzeczeń sądów, co podważa zaufanie do procesu wyborczego. Zwrócił uwagę, że w tej chwili wybory prezydenckie są w rzeczywistości zagrożone, a zachowanie PKW, które powinno stać na straży uczciwości wyborów, wywołuje obawy o ich prawdziwość.
Wszystko wskazuje na to, że sytuacja staje się coraz bardziej napięta, a przed nami kluczowe dni, które mogą zaważyć na przyszłości naszego kraju.