Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA, Christopher W. Smith, w środę po raz pierwszy od pięciu lat spotkał się z białoruskim przywódcą Aleksandrem Łukaszenką. Informację tę podał „New York Times” w sobotę 15 lutego. Dziennik amerykański interpretuje to spotkanie jako możliwy sygnał ocieplenia relacji między Stanami Zjednoczonymi a Białorusią.
Spotkanie w Mińsku i uwolnienie więźniów
Rozmowy z Łukaszenką miały miejsce w Mińsku, a po ich zakończeniu reżim białoruski zdecydował się na uwolnienie kilku więźniów politycznych. Wśród nich znaleźli się dziennikarz Andrej Kuznieczyk, działaczka Alena Mauszuk oraz amerykański obywatel, którego nazwiska nie ujawniono. Uwolnieni zostali przekazani Amerykanom na granicy z Litwą.
Rozmowy USA-Władimir Putin
„New York Times” zaznaczył, że spotkanie amerykańskiej delegacji z Łukaszenką miało miejsce dzień po rozmowie telefonicznej prezydenta USA, Donalda Trumpa, oraz Władimira Putina.
Amerykańskie podejście do Białorusi
Piotr Krawczyk, były szef polskiej Agencji Wywiadu, powiedział, że Mińsk stanowi „część szerszego amerykańskiego podejścia do Rosji”. Krawczyk, który współpracował z administracją Trumpa w sprawach białoruskich, podkreślił, że USA konfrontują się z Rosją w różnych obszarach, takich jak Ukraina, Afryka, oraz sektor ropy i gazu.
„Negocjacje z Białorusią mogą otworzyć dodatkowe możliwości dla Stanów Zjednoczonych, aby zasygnalizować Rosji, iż musi być bardziej uważna na amerykańskie argumenty” – dodał Krawczyk.
Obecna sytuacja więźniów politycznych
Z danych centrum praw człowieka Wiasna wynika, że na Białorusi obecnie przebywa w areszcie 1226 więźniów politycznych. W ostatnich miesiącach Łukaszenka uwolnił ponad 200 osób, w tym dwóch obywateli USA, jednakże w tym samym czasie miały miejsce aresztowania jeszcze większej liczby osób, co zwracają uwagę białoruscy opozycjoniści.