Lajwy wyprzedażowe, pełne kuszących ofert, w tym odzieży, zdominowały polski internet. Niezależnie od tego, czy brałaś w nich udział, z pewnością słyszałaś o nich lub natknęłaś się na nie w mediach społecznościowych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postanowił przyjrzeć się temu zjawisku bliżej. Wskazuje, na co zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu oraz jakie prawa przysługują konsumentom w związku z ewentualnym zwrotem towaru. Okazuje się, że w niektórych sytuacjach masz nawet rok na zwrot!
Czym są Lajwy Sprzedażowe?
Zgodnie z definicją UOKiK, lajwy sprzedażowe to „prezentacje produktów organizowane w czasie rzeczywistym, z możliwością natychmiastowego zakupu”. Na polskiej scenie internetowej takich transmisji jest mnóstwo, można je znaleźć na różnych platformach.
Doradcy czy Sprzedawcy?
Osoby prowadzące lajwy często pełnią rolę doradców, a nie tradycyjnych sprzedawców. Wiele z nich to influencerzy, którzy nie tylko prezentują ubrania na sobie, ale również kuszą klientów atrakcyjnymi zniżkami. Sprzedaż w takim stylu wiąże się z luźną atmosferą, co sprawia, że zakupy stają się przyjemnością, jak wspólne spotkanie ze znajomymi, jak zauważył UOKiK.
Pułapki Transmisji na Żywo
Jednak lajwy sprzedażowe nie są wolne od wad. UOKiK wskazał na trzy główne problemy, które mogą wystąpić podczas takich zakupów, zwłaszcza gdy sprzedawca nie dopełnia swoich obowiązków. Kosztowne mogą okazać się zakupy podejmowane bez zastanowienia, dlatego warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Twoje Prawa jako Konsumenta
Kupując podczas transmisji w mediach społecznościowych, nie zapomnij, że przysługuje ci prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. Co ważne, termin ten liczony jest od momentu odebrania przesyłki.
Masz również prawo odstąpić od umowy jeszcze przed otrzymaniem zamówienia — przypomina UOKiK.
Na co zwrócić uwagę?
Urząd podkreśla, że sprzedawca ma obowiązek poinformować konsumentów o możliwościach zwrotu. Jeśli jednak sprzedający nie dostarczył ci informacji dotyczących prawa do odstąpienia od umowy, masz dodatkowy czas na zwrot — aż do roku!
Warto być świadomym swoich praw i uważnie czytać regulaminy, zanim zdecydujesz się na zakup. Świadomość kupujących może ukrócić nieuczciwe praktyki i sprawić, że zakupy będą ciągle przyjemnością, a nie udręką.