Za nami kolejny politycznie intensywny weekend. W sobotę swoje kampanie wyborcze zainaugurowali Rafał Trzaskowski w Gliwicach oraz Szymon Hołownia w Gdańsku. Trzaskowski, przemawiając, zapowiedział między innymi, że jednym z pierwszych dokumentów, które podpisze, będzie ustawa o języku śląskim. Obiecał także obniżenie cen prądu i ostro skrytykował prezesa NBP, Adama Glapińskiego, obwiniając go za wysoką inflację oraz za blokowanie możliwości zmniejszenia stóp procentowych.
Przemówienie Trzaskowskiego
Tomasz Sekielski skomentował wystąpienie Trzaskowskiego jako mądre i dobrze przemyślane. Choć nie obejmowało wszystkich kwestii, zwracało uwagę na konkretne problemy, a entuzjazm prezydenta Warszawy dla polskiej kuchni wyraźnie trafił do wyborców. Nerwowe reakcje Jarosława Kaczyńskiego na platformie X wskazują, że wystąpienie prezydenta z Warszawy miało pewien wpływ na polityczną atmosferę.
Odpowiedzi i sprzeczności
Karol Nawrocki, podczas spotkania w Lublinie, odniósł się do kampanii swojego rywala. Bartosz Węglarczyk zauważył, że nawrockie informacje mijały się z prawdą, ponieważ Trzaskowski nie polecił usuwania krzyży w urzędach. Z kolei Szymon Hołownia, inaugurując swoją kampanię, zapowiedział m.in. wprowadzenie „Belwederu na kółkach”, co oznacza regularne spotkania prezydenta z obywatelami w różnych częściach Polski. Hołownia podkreślił, że prezydent powinien być blisko ludzi, a jego aspiracją nie jest bycie „półkandydatem”. Donald Tusk, komentując te słowa, zapytał, jak można nazwać kandydata z mniejszym poparciem, podkreślając, że w polityce ważne są poważne propozycje.
Kwestia immunitetów
Miniony tydzień był również zdominowany przez wnioski o uchwałę immunitetów posłów Prawa i Sprawiedliwości, w tym Marka Suskiego, Anity Czerwińskiej, Zbigniewa Ziobro oraz Jarosława Kaczyńskiego. W stosunku do Kaczyńskiego zgłoszono dwa wnioski: jeden dotyczył incydentu z aktywistą Zbigniewem Komosą, a drugi zniszczenia wieńca podczas miesięcznicy smoleńskiej. W pierwszej sprawie posłowie uchylili imunitet prezesa partii, natomiast w drugiej sprawie koalicja rządząca podzieliła się, co sprawiło, że immunitet Kaczyńskiego został zachowany.
Refleksje o postawach polityków
Tomasz Sekielski zauważa, że niezależnie od tego, czy zgadzamy się z treścią napisu na wieńcu, poseł nie powinien go niszczyć. Zwraca uwagę, że obywatel, który popełniłby podobny czyn, zostałby ukarany, podczas gdy politycy często pozostają bezkarni. Sekielski dziwi się również postawie Trzeciej Drogi i Szymona Hołowni, który często mówi o równości obywateli wobec prawa, a w tej kwestii wybacza Kaczyńskiemu.
Bartosz Węglarczyk z przymrużeniem oka stwierdził, że posłowie mają w przepisach wpisane, iż przynajmniej raz w kadencji muszą coś zniszczyć, więc Kaczyński, realizując ten obowiązek, zniszczył tabliczki na wieńcach.
Przyszłość Zbigniewa Ziobry
Na koniec Naczelni rozmawiali o powrocie Zbigniewa Ziobry do polityki, podkreślając jego dobrą formę.
Zapraszamy do śledzenia kolejnych odcinków Naczelnych oraz do słuchania podcastu w każdy poniedziałek o godz. 19.00 na stronie Onetu, a także w aplikacji Onet Audio. Zachęcamy także do kontaktu z Naczelniami pod adresem [email protected].
Źródło/foto: Onet.pl