Dzisiaj jest 16 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Unijne wsparcie dla Polski: miliardy złotych na pomoc w kryzysie gospodarczym

Komisja Europejska zatwierdziła wnioski o płatność z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na łączną kwotę 40 miliardów złotych – poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zaznaczyła również, że kolejne wnioski będą składane pod koniec bieżącego roku.

Rekordowy przelew dla Polski

W mediach społecznościowych minister Pełczyńska-Nałęcz ogłosiła: „40 mld zł z KPO – to rekordowy transfer z Unii Europejskiej, który dotrze do Polski na święta, co wcześniej zapowiadaliśmy”. Jak potwierdziła, Komisja Europejska właśnie zatwierdziła drugi i trzeci wniosek o płatność wysłany przez Polskę.

Wydatki z funduszy KPO

Minister ujawniła plany dotyczące inwestycji finansowanych ze środków KPO, które mają zrealizować się do 2025 roku. Wśród priorytetowych obszarów znalazły się:

  • Farmy wiatrowe na Bałtyku – 10 mld zł
  • Termomodernizacja budynków oraz wymiana pieców – 3 mld zł
  • Szpitale onkologiczne i opieka nad osobami starszymi – 4,7 mld zł
  • Remonty linii kolejowych i zakup nowych pociągów – 7,4 mld zł
  • Wsparcie dla transportu autobusowego – 2,1 mld zł
  • Rozbudowa sieci szybkiego internetu – 1,5 mld zł

Kolejne wnioski w planach

Pełczyńska-Nałęcz zaznaczyła, że „planowane są kolejne wnioski o płatność, czwarty i piąty, które chcemy złożyć do końca 2024 roku”. Ich łączna wartość może sięgnąć maksymalnie 31,5 mld zł.

Cel KPO: wzmocnienie polskiej gospodarki

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności to kluczowy program mający na celu wzmocnienie gospodarki w Polsce. Jak informuje rząd, środki z KPO mają przyczynić się do szybszego realizowania założonych celów, wprowadzania nowoczesnych rozwiązań oraz stymulowania wzrostu gospodarczego. Polska korzysta z tych funduszy w postaci bezzwrotnych dotacji oraz preferencyjnych pożyczek.

Po ostatnich zmianach KPO składa się z 57 inwestycji oraz 54 reform. Łącznie Polska może liczyć na 59,8 mld euro, z tego 25,27 mld euro to dotacje, a 34,54 mld euro stanowią pożyczki. Co ciekawe, zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, niemal 45 proc. budżetu KPO ma być przeznaczone na cele związane z klimatem, natomiast przeszło 21 proc. na cyfrową transformację.

Źródło/foto: Polsat News

PAP/Łukasz Gągulski, Pexels
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie