Dzisiaj jest 12 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ukraińscy migranci w obliczu kryzysu: nowa rzeczywistość na horyzoncie

Przyszłość demograficzna Ukrainy w obliczu kryzysu migracyjnego

Według ukraińskiej demograf Ellie Libanova, jedynym sposobem na zwiększenie liczby ludności w Ukrainie jest otwarcie granic dla imigrantów. Ekspertka, pełniąca funkcję dyrektora Instytutu Demografii i Problemów Jakości Życia, zwraca uwagę, że sytuacja demograficzna w kraju staje się coraz gorsza, a sama idea powrotu uchodźców z zagranicy nie dostarczy odpowiedniego wsparcia, ponieważ problemy demograficzne mają głębsze korzenie.

Struktura demograficzna a gotowość społeczeństwa

Libanova podkreśla, że struktura ludności w Ukrainie zaczyna przypominać romb, co jest wynikiem niskiej liczby urodzeń w ostatnich latach. Ekspertka zwraca uwagę na to, iż potencjał wzrostu populacji został wyczerpany, a przyciąganie migrantów z innych krajów to jedyna realna opcja w tej nierozwiązanej kwestii. Zauważyła również, że ukraińskie społeczeństwo może nie być w pełni przygotowane na przyjęcie znacznej liczby osób o odmiennych tradycjach i religiach.

Warto zauważyć, że z wyjątkiem Zakarpacia oraz części obwodu odeskiego, Ukraina historycznie była społeczeństwem o jednolitym składzie etnicznym, co może wpływać na obawy przed wszelkimi zmianami, które przyniesie napływ imigrantów. Libanova wyjaśnia, że choć Ukraińcy nie są narodem ksenofobicznym, to ich tolerancja może być mniejsza niż w krajach zachodnich, co wymaga edukacji i oswajania się z nowymi realiami.

Wyzwania demograficzne i prognostyka społeczeństwa

Podczas kiedy w Ukrainie mieszka obecnie około 29 milionów ludzi, problemem pozostaje ocena liczby ludności na terenach okupowanych. Demograf Ołeksandr Hładun szacuje, że na Krymie może żyć około 2,4 miliona mieszkańców, jednak rzeczywista liczba ludności na kontynentalnej części okupowanych terenów waha się od 1,2 do 2,5 miliona. Nie wiadomo jednak, ile z tych osób stanowią rzeczywiści mieszkańcy Ukrainy, a ilu zostało przesiedlonych przez Rosję w wyniku kolonizacji w czasie trwającej wojny.

Ekspertka podkreśla, że przygotowanie ukraińskiego społeczeństwa na życie obok imigrantów to kluczowe zagadnienie, które z pewnością będzie wymagało czasu oraz odpowiednich działań edukacyjnych. Nie tylko powrót uchodźców, ale i odpowiednia polityka migracyjna mogą przyczynić się do polepszenia sytuacji demograficznej w Ukrainie.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie