Według najnowszych danych opublikowanych przez Europejski Urząd Statystyczny, coraz więcej obywateli Ukrainy wybiera Niemcy jako miejsce swojego osiedlenia po opuszczeniu Polski. Analitycy twierdzą, że główną przyczyną tego trendu są zmiany w zasadach przyznawania świadczeń socjalnych, które stały się bardziej restrykcyjne.
Migracja Ukraińców do Niemiec
Raport Eurostatu pokazuje, że w minionym roku ponad 150 tysięcy obywateli Ukrainy uzyskało w Niemczech status ochrony czasowej, co umożliwiło im legalne zamieszkanie. Łącznie liczba Ukraińców osiedlonych w Niemczech od momentu rosyjskiej agresji wynosi już 1,14 mln.
Motywacje do wyjazdu
Eksperci badający ten trend zwracają uwagę na czynniki ekonomiczne, które skłaniają uchodźców do osiedlenia się w Niemczech. Wysokość wynagrodzeń oraz korzystniejsze warunki socjalne i opieki zdrowotnej są dla wielu z nich znaczącymi argumentami. Warto zauważyć, że jeszcze w 2022 roku Polska była głównym kierunkiem migracyjnym dla Ukraińców, przyciągając 1,3 miliona nowych mieszkańców. Jednak w ubiegłym roku ta liczba znacząco spadła do 983 980 osób.
Zmiany w polityce społecznej
„Reformy w obszarze edukacji oraz ostry tightening zasad dostępu do programów społecznych w Polsce były kluczowe dla tej fali migracji. Krytyczna analiza polityki integracji i wsparcia uchodźców w Europie staje się niezbędna w kontekście długoterminowym” – podkreślono w raporcie.
Źródło/foto: Interia