Dzisiaj jest 21 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Ukraina na skraju kryzysu. Eksperci ostrzegają przed dalszym pogarszaniem się sytuacji

Prognozy demograficzne dla Ukrainy nie są optymistyczne. Aleksander Gładun, przedstawiciel ukraińskiego Instytutu Demografii i Badań Społecznych, przewiduje, że liczba mieszkańców tego kraju może za kilka lat spaść poniżej 30 milionów. Odbudowa po destrukcyjnej wojnie z Rosją będzie szczególnie trudna, ponieważ w kraju zaczyna brakować rąk do pracy. Ekspert wskazuje, że sytuacja na rynku pracy ulegnie dalszemu pogorszeniu. Co ciekawe, przewidywania te zakładają, że Ukraina pozostanie w granicach sprzed 1991 roku.

Ukraina w obliczu demograficznego kryzysu

W ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat Ukraina może mieć od 28 do 32 milionów mieszkańców. W tym samym czasie Polska może zamieszkiwać mniej niż 36 milionów ludzi, według danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jeszcze w 2021 roku, przed rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji, populacja Ukrainy wynosiła około 40 milionów.

Alarmujące dane i ich przyczyny

Omawiane szacunki są zaniepokojące, ponieważ kraj od dłuższego czasu zmaga się z depopulacją. Wiele milionów Ukraińców opuściło swoją ojczyznę tuż po początkach konfliktu z Rosją, chociaż zjawisko migracji istniało już wcześniej. Gładun zwraca uwagę na to, że nowa rzeczywistość demograficzna może nas zaskoczyć negatywnie, podkreślając, że nie jesteśmy jeszcze na to przygotowani psychicznie.

Potencjalne rozwiązania

Ekspert zauważa, że jednym z możliwych kierunków poprawy sytuacji jest automatyzacja pracy oraz podniesienie wydajności przez komputeryzację. Tego rodzaju innowacje mogą pomóc w częściowym rozwiązaniu problemów związanych z niedoborem siły roboczej. Gładun identyfikuje trzy kluczowe problemy, które przyczyniają się do zmian demograficznych: wysoką umieralność ludzi, migrację za granicę oraz niski współczynnik urodzeń.

Istnieje także cień nadziei, że Ukraina będzie w stanie utrzymać swoje wschodnie terytoria, które obecnie znajdują się pod okupacją rosyjską. W przypadku ich utraty prognozy dotyczące liczby ludności mogą stać się jeszcze bardziej pesymistyczne. Gładun proponuje, aby rozważyć nadawanie obywatelstwa obcokrajowcom jako jedną z możliwości przyciągania nowych mieszkańców, szczególnie przez edukację i wdrażanie adaptacyjnych programów, podobnych do tych stosowanych w krajach zachodnioeuropejskich.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie