Dzisiaj jest 6 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ukraina dąży do posiadania broni jądrowej. Jaką reakcję przygotowały Stany Zjednoczone?

W rozmowie z Fox News Keith Kellogg, specjalny wysłannik Donalda Trumpa ds. Ukrainy i Rosji, skrytykował żądania prezydenta Wołodymyra Zełenskiego dotyczące posiadania broni jądrowej. Jego ocena szans na spełnienie takich aspiracji Ukraina, zdaniem Kellogga, jest „między nikłą a żadną”.

Wątpliwości wobec nuklearnych planów Ukrainy

Kellogg podkreślił, że prezydent Zełenski w przeszłości wskazywał na amerykański rząd jako na instytucję kierującą się zdrowym rozsądkiem. W jego ocenie, z tego właśnie powodu Ukraina nie ma możliwości ponownego uzyskania broni jądrowej. Jego komentarz jest odpowiedzią na słowa Zełenskiego, który stwierdził, że jeśli NATO odmówi Ukrainie członkostwa, to powinno jej się zapewnić alternatywne gwarancje bezpieczeństwa, w tym dostarczenie broni nuklearnej.

Trudno o członkostwo w NATO

Zełenski przyznał, że zdaje sobie sprawę, iż proces uzyskania członkostwa w NATO może zająć wiele lat, a nawet dziesięcioleci. W związku z tym, wyraził obawy o to, jak Ukraina miałaby się bronić w tym czasie. Władze ukraińskie złożyły formalny wniosek o przyjęcie do NATO na początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji w 2022 roku, ale do tej pory nie otrzymały zaproszenia. Przeciwko temu rozwiązaniu opowiadają się m.in. USA, Niemcy, Węgry czy Słowacja.

Rosyjskie żądania i ukraiński arsenał

W kontekście trwającej wojny, Donald Trump sugeruje, że nadszedł czas na negocjacje mające na celu zakończenie konfliktu. Moskwa z kolei oczekuje, że Ukraina zrezygnuje z dążenia do przystąpienia do NATO. Warto przypomnieć, że Ukraina zrezygnowała z broni jądrowej na mocy memorandum budapeszteńskiego w 1994 roku, przystępując do Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej w zamian za gwarancje bezpieczeństwa ze strony USA, Wielkiej Brytanii oraz Rosji.

Naruszenie porozumienia przez Rosję

Rosja złamała to porozumienie w 2014 roku, okupując Krym oraz fragmenty wschodniej Ukrainy, a w 2022 roku rozpoczynając pełnoskalową inwazję. Choć bieżący konflikt wzbudził debatę na temat odbudowy przez Ukrainę potencjału nuklearnego, Kijów pozostaje zdania, że członkostwo w NATO stanowi najlepszą gwarancję bezpieczeństwa i nie planuje rozwijać swojego arsenału nuklearnego.

Źródło/foto: Polsat News

AP/Efrem Lukatsky
O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie