Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych wprowadza usystematyzowany zbiór praw, które wcześniej zostały zarysowane w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, koncentrując się na sferze praw społecznych. Obecnie zgromadził on 164 państwa, w tym Polskę, które zobowiązały się do eliminacji wszelkiej dyskryminacji w dostępie do tych praw. Obejmuje to zakaz dyskryminacji ze względu na rasę, płeć, narodowość czy sytuację majątkową oraz zapewnia równość w realizacji praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych dla obu płci.
Rola Komitetu w Nadzorze
Monitorowaniem przestrzegania Paktu zajmuje się Komitet Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych, składający się z 18 niezależnych ekspertów. Ich praca opiera się na szczegółowych raportach dostarczanych przez państwa, które składają swoje sprawozdania co kilka lat. Komitet nie działa w próżni – korzysta także z uwag przekazywanych przez organizacje pozarządowe, co dodaje kolejną warstwę analizy do oceny sytuacji praw człowieka w danym kraju.
Polska na arenie międzynarodowej
W bieżącym roku, podczas 76. sesji Komisji Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych, która miała miejsce 10-11 września w Genewie, nie mogło zabraknąć przedstawicieli Polski. W delegacji znalazł się nadkom. dr Bartłomiej Majchrzak, Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu ds. Ochrony Praw Człowieka oraz Zastępca Sekretarza Generalnego IPA Sekcja Polska. Jego obecność podkreśla znaczenie, jakie Polska przywiązuje do ochrony praw człowieka, a także rolę, jaką odgrywa w międzynarodowych dyskusjach na ten temat.
Źródło: Polska Policja