Koalicja Obywatelska z pewnością ma powody do niepokoju, gdyż Prawo i Sprawiedliwość nie ustępuje ani na krok – taki jest kluczowy wniosek z badań przeprowadzonych przez pracownię Opinia24 na zlecenie Radia ZET. Gdyby wybory miały odbyć się w nadchodzący weekend, liczba partii reprezentowanych w Sejmie i Senacie pozostałaby niezmienna. Jak wyglądają wyniki dotyczące pozostałych ugrupowań?
WYNIKI SONDARZA
Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie na poziomie 33%. Niewiele mniej, bo zaledwie o punkt procentowy mniej, uzyskało Prawo i Sprawiedliwość. Trzecie miejsce zajmuje Konfederacja, która cieszy się 13% poparciem. Tuż za nią plasują się Nowa Lewica z 10% oraz Trzecia Droga, która uzyskała 8%. 4% badanych zadeklarowało odpowiedź „nie wiem”.
PODZIAŁ POPARCIA NA PŁECIE I GRUPY WIEKOWE
W kontekście poparcia ze strony kobiet i mężczyzn, większość ugrupowań nie wykazuje znacznych różnic w sympatii. Jednak w przypadku Konfederacji, odsetek mężczyzn, którzy zadeklarowali swoje poparcie, wyniósł 16%, podczas gdy wśród kobiet było to 11%. Wyborcy w wieku 30-39 lat najchętniej głosowaliby na PiS, które uzyskało 41% poparcia, a głosy dla Koalicji Obywatelskiej oraz Konfederacji rozłożyły się równomiernie (po 20%).
Do interesujących danych należy fakt, że wśród wyborców w wieku 50-59 lat poparcie dla Koalicji Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości jest identyczne i wynosi 33%. W grupie 60+ KO cieszy się natomiast znacznie większym uznaniem, zdobywając 49% głosów, w porównaniu do 28% dla PiS. Wśród wyborców 50-59 lat Konfederacja uzyskała 14%, Trzecia Droga 10%, a Nowa Lewica 5%. Wśród osób 60+ poparcie podzieliło się niemal równo pomiędzy Konfederację (7%) oraz Trzecią Drogę z Nową Lewicą (po 6%).
FREKWENCJA WYBORCZA I PODSUMOWANIE BADANIA
Jak mogą wyglądać wyniki frekwencji? Z sondażu wynika, że 61% respondentów zadeklarowało zdecydowane „tak” w kwestii udziału w wyborach. Opcję „raczej tak” wybrało 23% badanych, przy czym 6% odpowiedziało „raczej nie”, a 7% „zdecydowanie nie”. 4% z kolei odpowiedziało „nie wiem”.
Badanie przeprowadzono przez Opinia24 metodą mixed mode (CATI i CAWI) na próbie 1000 Polaków w wieku 18 lat i więcej w dniach 13-18 listopada 2024 roku.
Źródło: Radio ZET