„Słowa o 'Wielkich Niemczech’ i 'konieczności zapomnienia o niemieckiej winie za zbrodnie nazistowskie’ były na tyle znajome i złowieszcze, że aż nie sposób było ich zignorować” – napisał Donald Tusk, odnosząc się do wypowiedzi Elona Muska i liderki niemieckiej partii AfD, Alice Weidel. Miliarder wezwał do walki o „świetlaną przyszłość Niemiec”, argumentując, że kraj zbyt mocno skupia się na swojej przeszłości.
Niebezpieczne Echa Historii
„Wszystko, co usłyszeliśmy od prominentnych przedstawicieli AfD, przypominało mi o 'Wielkich Niemczech’ i o tym, że należy zapomnieć o niemieckich winach za zbrodnie nazistowskie. Te słowa wydają się niezwykle niepokojące, szczególnie w kontekście nadchodzącej rocznicy wyzwolenia Auschwitz” – podkreślił Tusk. Premier odniósł się tym samym do przemówień wygłoszonych podczas spotkania prawicowo-populistycznej formacji Alternatywa dla Niemiec, w którym uczestniczył również Elon Musk. Miliarder stwierdził, że Niemcy powinny skupić się na przyszłości, a nie przeszłości. „Dzieci nie powinny odczuwać winy za czyny swoich ojców ani dziadków” – zaznaczył podczas swojego wystąpienia online.
Wizja Przyszłości Niemiec
Musk podkreślał również ważność dumy narodowej, nawołując do walki o „wspaniałą przyszłość dla Niemiec”. „To kluczowe, aby ludzie w Niemczech czuli się dumni ze swojego pochodzenia” – mówił, wskazując jednocześnie na bogate osiągnięcia oraz kulturę Niemiec. Na wiecu kierowała uwagę na podobieństwa w retoryce obu krajów, zachęcając: „Uczyńmy Niemcy znowu wielkimi!” – co nawiązuje do hasła wyborczego Donalda Trumpa.
Reakcje na Wypowiedzi
Wypowiedzi uczestników wiecu stały się szeroko komentowane. Dani Dajan, prezes Instytutu Jad Waszem, wyraził swoje zdanie, pisząc: „Wbrew radom Elona Muska, pamięć o mrocznych stronach historii i ich zrozumienie powinny być kluczowe w procesie kształtowania niemieckiego społeczeństwa”. Dodał, że ignorowanie tych kwestii to obraza dla ofiar reżimu nazistowskiego i zagrożenie dla demokratycznej przyszłości Niemiec.
80. Rocznica Wyzwolenia Auschwitz
Warto zauważyć, że zbliża się 80. rocznica wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, co sprawia, że tematy poruszane przez Musk i Weidel nabierają dodatkowej wagi. Delegacje z różnych krajów przybędą do Polski, aby oddać hołd ofiarom, których historia nie powinna być zapomniana. Uznanie ciemnych kart historii jest kluczem do budowania świadomego społeczeństwa, które potrafi uczyć się na błędach przeszłości.
Źródło/foto: Polsat News