Jeszcze nie tak dawno Janusz Palikot był prominentnym działaczem Platformy Obywatelskiej, przemierzając Polskę ramię w ramię z Donaldem Tuskiem w poszukiwaniu głosów mieszkańców wsi. To właśnie w tych czasach powstało słynne zdjęcie, na którym obaj politycy delektują się alkoholem. Jednak ich drogi szybko się rozeszły, a Palikot ostro skrytykował Tuska, porównując go do postaci z klasycznych lektur o greckich tyranach, którzy nie wahał się działać ze skrajnościami w podejmowanych decyzjach. W swojej książce z 2011 roku pt. „Kulisy Platformy” pisał, że „w Tusku było ewidentnie coś z bohaterów jego ulubionych lektur”.
Problemy z prawem
W czwartek, 3 października, Janusz Palikot oraz jego współpracownicy, Przemysław B. i Zbigniew B., zostali zatrzymani przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Były poseł został wyprowadzony w kajdankach z własnego domu w Lublinie, a następnie przesłuchany przez prokuraturę we Wrocławiu. Pierwsze przesłuchanie trwało pięć godzin i zakończyło się dopiero o północy.
Palikot usłyszał już osiem zarzutów związanych z oszustwami, które szkodzą tysiącom osób. Śledczy zbierają dowody przeciwko niemu w sprawach opiewających na kwotę przekraczającą 70 mln zł. Prokuratura złożyła wniosek o tymczasowy areszt dla byłego posła, a informatorzy wskazują, że pokrzywdzonych może być około 5 tysięcy ludzi. Sprawa nie dotyczy wyłącznie sektora alkoholowego.
Początki kariery politycznej
Janusz Palikot rozpoczął swoją polityczną karierę w czerwcu 2005 roku, przystępując do regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej w Lublinie. Już kilka miesięcy później, w wyborach parlamentarnych, zdobył mandat poselski, a następnie dołączył do prezydium Klubu Parlamentarnego PO oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Przed wyborami z października 2007 roku, z powodu skrócenia kadencji Sejmu, Palikot wraz z Tuskiem podróżował po Polsce, starając się zyskać nowych zwolenników. Partia na czołowej osi swoich działań postanowiła skoncentrować się na mieszkańcach terenów wiejskich. Na ten pomysł wpadł Grzegorz Schetyna, co zaowocowało ponad 700 zorganizowanymi spotkaniami.
To właśnie Janusz Palikot stał się gwiazdą tych wydarzeń, odwiedzając w krótkim czasie ponad 30 miejscowości na Lubelszczyźnie, z której pochodzi. Podczas tych spotkań szczerze przyznawał, że „na rolnictwie się nie zna”, jednocześnie zachęcając rolników do produkcji mocnego alkoholu jako sposobu na wykorzystanie nadwyżek zboża.
Ulubione wspomnienia
W trakcie jednej z kampanijnych wizyt doszło do fotografii z Tuskiem, która stała się kultowa w polskiej polityce. W końcu września 2007 roku obaj politycy odwiedzili wieś Lipowiec, gdzie zostali poczęstowani nalewką z żurawiny oraz lokalnymi potrawami. „Nie można tego pominąć” — mówił Tusk, nawiązując do radości i otwartości mieszkańców.
W wyborach w październiku 2007 roku Palikot ponownie zdobył mandat poselski. W październiku 2009 roku został wybrany na wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, funkcję tę sprawował do sierpnia 2010 roku. Dwa miesiące później ogłosił w kongresie założycielskim Stowarzyszenia „Ruch Poparcia Palikota”, że opuszcza PO, co związane było z chęcią stworzenia własnej partii. Wkrótce potem złożył mandat poselski.
Wrzesień 2011 roku przyniósł premierę książki Palikota w formie długiego wywiadu o nazwie „Kulisy Platformy”, w której obnażał „tajemnice” PO oraz rządu. W tej pracy odnosił się do Tuska, określając go jako „mieszaninę nihilizmu i cynizmu, a z drugiej strony pełnego wdzięku”. Jego krytyka nie oszczędzała także zarzutów dotyczących fascynacji Putinem, co przyczyniło się do pytania, czy polityczna kariera Tuska dobiegła końca.
Źródło/foto: Onet.pl
Mirosław Trembecki / PAP