W latach 2021-2023 rzeczywiście można było zauważyć wzrost przestępczości zorganizowanej związanej z niekontrolowanym napływem członków grup przestępczych z innych krajów do Polski. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, potwierdził tę tendencję, jednak zaznaczył, że udało się ją znacząco spowolnić dzięki ścisłej współpracy z Policją. W przeszłości minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak, odnosił się do problemu „brutalnej przestępczości z importu”, wskazując na szczególną uwagę, jaką należy zwrócić na obywateli Gruzji.
WYPOWIEDŹ PREZYDENTA WARSZAWY
Trzaskowski, będący kandydatem Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach prezydenckich, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na platformie X po długiej rozmowie z komendantem głównym Policji, nadinsp. Markiem Boroniem. Podkreślił, że wbrew niektórym doniesieniom medialnym, działania podjęte w ostatnich latach przyniosły pozytywne efekty. „W przyszłym tygodniu wspólnie z ministrem Siemoniakiem poinformujemy o kolejnych krokach mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom” – dodał.
KONTROLE I DZIAŁANIA REAGUJĄCE
Minister Siemoniak podkreślił, że nie można pozwolić na rozwój grup przestępczych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. „Podejmujemy intensywne działania w zakresie aresztów, wydawania wyroków oraz wydalania niepożądanych osób z Polski” – stwierdził. Zapewnił, iż walka z przestępczością będzie jednym z priorytetów Policji, a ich działania mają na celu „zduszenie” tego trendu w zarodku.
POLSKA PREZYDENCJA A BEZPIECZEŃSTWO
W czwartek Siemoniak miał okazję przedstawić polskie podejście do walki z przestępczością na posiedzeniu Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego w Brukseli. „Naszym celem jest wsparcie działań mających na celu zwiększenie skuteczności w zwalczaniu międzynarodowych zorganizowanych sieci przestępczych oraz zagrożeń hybrydowych” – powiedział minister. W połowie 2024 roku Komenda Główna Policji opublikowała raport, w którym wskazano na rosnący problem przestępczości wśród osób mówiących po rosyjsku oraz związane z tym zagrożenia, takie jak przemyt broni czy handel ludźmi.
Te niepokojące tendencje, powiązane ze wzrostem liczby migrantów z kierunku wschodniego oraz napięć między nimi, mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju. W obliczu tych wyzwań, działania Policji oraz współpraca z innymi instytucjami będą kluczowe w zapewnieniu spokoju i porządku publicznego.
Źródło/foto: Interia