Dzisiaj jest 10 czerwca 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Trzaskowski o Ukrainie w NATO: Fundamentalny brak zgody z Mentzenem

  • Rafał Trzaskowski wyraził zdecydowany sprzeciw wobec postulatu Konfederacji, by Polska nie ratyfikowała akcesji Ukrainy do NATO.
  • Kandydat KO podkreślił, że integracja Ukrainy z NATO zwiększa bezpieczeństwo Polski i jest konieczna wobec agresji Rosji.
  • Trzaskowski zaznaczył, że Putin rozumie tylko język siły i członkostwo Ukrainy w NATO odstraszy dalszą agresję.
  • Dyskusja między Trzaskowskim a Mentzenem odbyła się na żywo w cyklu „Mentzen grilluje” i była pełna ostrych wymian zdań.
  • Trzaskowski nie zgodził się na podpisanie ustawy w ciemno i chce prowadzić dalsze rozmowy na temat bezpieczeństwa i polityki wobec Ukrainy.

W trakcie transmisji na żywo 24 maja 2025 roku doszło do gorącej debaty pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem na prezydenta Polski, a Sławomirem Mentzenem, liderem Konfederacji. Tematem rozmowy była akcesja Ukrainy do NATO oraz związane z tym kwestie bezpieczeństwa Polski i regionu. Trzaskowski jednoznacznie sprzeciwił się postulatowi Konfederacji, która opowiada się przeciwko ratyfikacji tej akcesji przez Polskę, podkreślając swoje poparcie dla integracji Ukrainy z Europą i Sojuszem Północnoatlantyckim.

Dyskusja odbyła się w ramach cyklu „Mentzen grilluje” i przyciągnęła uwagę opinii publicznej ze względu na złożoność poruszanych zagadnień oraz wyraźne różnice w podejściu do polityki zagranicznej i bezpieczeństwa międzynarodowego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej wskazał, że wzmocnienie Ukrainy poprzez członkostwo w NATO jest kluczowe dla stabilizacji regionu i ochrony Polski przed rosyjską agresją.

Pytania Mentzena i stanowisko Trzaskowskiego wobec Ukrainy w NATO

Podczas transmisji na żywo 24 maja 2025 roku Sławomir Mentzen zadał Rafałowi Trzaskowskiemu pytanie, czy jako prezydent podpisałby ustawę ratyfikującą akcesję Ukrainy do NATO. To pytanie było bezpośrednim nawiązaniem do postulatu Konfederacji, która opowiada się za niewspieraniem takiego kroku ze strony Polski, co wywołało szeroką dyskusję na temat kierunku polskiej polityki zagranicznej (tvn24.pl).

Rafał Trzaskowski odpowiedział zdecydowanie, że nie zgadza się z tym stanowiskiem i wyraził fundamentalny sprzeciw wobec postulatów Konfederacji. Jak podaje portal wiadomosci.wp.pl, powiedział: „Fundamentalnie się nie zgadzam” z ideą, by Polska nie ratyfikowała akcesji Ukrainy do NATO. Podkreślił, że jest zwolennikiem integracji Ukrainy z Europą i Sojuszem, ponieważ jego zdaniem wzmocnienie Ukrainy zwiększa bezpieczeństwo Polski i całego regionu (wiadomosci.wp.pl, wyborcza.pl).

Argumenty Trzaskowskiego na rzecz integracji Ukrainy z NATO

Rafał Trzaskowski wskazał, że obecny konflikt i rosyjska agresja na Ukrainę są w dużej mierze konsekwencją braku członkostwa Ukrainy w NATO. Podkreślił, że prezydent Rosji Władimir Putin „rozumie tylko i wyłącznie język siły”, co oznacza, że brak zdecydowanych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy umożliwił agresję (wiadomosci.wp.pl).

Według Trzaskowskiego im bardziej Ukraina jest bezpieczna, tym bardziej Polska jest bezpieczna. Członkostwo Ukrainy w NATO miałoby skutecznie odstraszyć Rosję przed dalszymi działaniami agresywnymi. Kandydat na prezydenta stwierdził, że jeśli Ukraina zostanie przyjęta do Sojuszu, to Rosja nie zdecyduje się na atak, a Putin „połamie sobie na nim zęby” (wyborcza.pl, wiadomosci.wp.pl). W mocnych słowach dodał także: „Wolę, żeby Putin wybił sobie wszystkie zęby w Ukrainie, a nie w Polsce” (wiadomosci.wp.pl).

Dyskusja o wysyłaniu polskich żołnierzy i gwarancjach bezpieczeństwa

W trakcie debaty Mentzen zapytał, czy Polska powinna powstrzymać się od wysyłania swoich żołnierzy na Ukrainę. Trzaskowski zaznaczył, że obecnie nie ma takiej możliwości, ale w przypadku członkostwa Ukrainy w NATO obowiązywałby artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, który gwarantuje wspólną obronę członków Sojuszu (wiadomosci.wp.pl).

Kandydat KO podkreślił, że brak gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy skutkowałby tym, że Rosja dozbroi się i posunie dalej z agresją, co stanowiłoby poważne zagrożenie dla całego regionu (onet.pl, radiozet.pl). Mentzen z kolei argumentował, że skoro Putin może zaatakować Polskę mimo jej członkostwa w NATO, to nie ma gwarancji, że nie zaatakuje Ukrainy będącej w Sojuszu. Trzaskowski stanowczo odrzucił tę tezę, wskazując na odstraszający charakter NATO (radiozet.pl).

Trzaskowski zadeklarował również, że nie podpisze żadnej ustawy „w ciemno”. Chce prowadzić rozmowy o postulatach i ma nadzieję przekonać wyborców do swojego stanowiska, co świadczy o jego otwartości na dialog i odpowiedzialnym podejściu do polityki zagranicznej (newsweek.pl, bankier.pl).

Reakcje i przebieg debaty między Mentzenem a Trzaskowskim

Debata odbyła się w ramach cyklu „Mentzen grilluje” i była transmitowana na żywo, co podkreślało jej publiczny charakter oraz umożliwiało szerokiej widowni śledzenie wymiany argumentów na żywo (tvn24.pl). Rafał Trzaskowski powołał się na wypowiedzi Sławomira Mentzena aż 11 razy podczas dyskusji, co świadczy o intensywności i zaangażowaniu obu stron w wymianę zdań (wiadomosci.wp.pl, 23 maja 2025).

Po zakończeniu debaty Mentzen ogłosił siebie zwycięzcą, co podkreślił w mediach społecznościowych. Mimo to Trzaskowski konsekwentnie prezentował swoje stanowisko, nie ustępując w swoich przekonaniach i podkreślając wagę integracji Ukrainy z NATO jako kluczowego elementu bezpieczeństwa Polski i regionu (wiadomosci.wp.pl, 23 maja 2025).

Podczas debaty nie zabrakło też gorących sporów o to, jak naprawdę wygląda siła militarna Polski i czy NATO wciąż skutecznie chroni nasz kraj. Mentzen przekonywał, że Polska jest jednym z najsłabiej uzbrojonych narodów, ale Trzaskowski szybko temu zaprzeczył, podkreślając, jak ważna jest rola Sojuszu i jego odstraszająca moc. Ta wymiana zdań pokazała, jak bardzo różnią się ich wizje bezpieczeństwa – różnice, które mogą odegrać dużą rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie