Kandydat Koalicji Obywatelskiej ma największe szanse na wygraną w nadchodzących wyborach prezydenckich, wynika z najnowszego badania przeprowadzonego dla „Wydarzeń” Polsatu. Respondenci zostali zapytani, który z kandydatów – Rafał Trzaskowski czy Radosław Sikorski – lepiej poradziłby sobie w tej roli. W badaniu uwzględniono także poparcie dla kandydatów z PiS: Karola Nawrockiego oraz Przemysława Czarnka. Wyniki publikuje się tuż po ogłoszeniu przez KO planów dotyczących wewnętrznych prawyborów.
Frekwencja w wyborach i scenariusze drugiej tury
Gdyby wybory prezydenckie miały się odbyć w najbliższą niedzielę, frekwencja wyniosłaby 66,1 proc., jak pokazuje sondaż IBRiS dla „Wydarzeń”. Respondenci zostali również zapytani o potencjalne zestawienia w drugiej turze głosowania. W przypadku starcia Rafała Trzaskowskiego z Przemysławem Czarnkiem, Trzaskowski zdobyłby 50,9 proc. głosów, a Czarnek 35,2 proc. O 7,5 proc. badanych nie miało zdania, natomiast 6,4 proc. zadeklarowało brak udziału w tym etapie wyborów.
Pojedynek Trzaskowskiego z Nawrockim
W innym wariancie, w rywalizacji między Rafalem Trzaskowskim a Karolem Nawrockim, wyniki wyniosłyby odpowiednio 49,9 proc. dla Trzaskowskiego oraz 36,4 proc. dla Nawrockiego. Tutaj 8,8 proc. ankietowanych zadeklarowało brak faworyta, natomiast 5 proc. nie wzięłoby udziału w drugiej turze. Sondaż analizował także sytuację, w której Radosław Sikorski byłby kandydatem Koalicji Obywatelskiej. W zestawieniu z Nawrockim Sikorski uzyskałby 46,7 proc. głosów, podczas gdy Nawrocki 36,3 proc. Około 9,8 proc. respondentów wybrało odpowiedź: nie wiem/trudno powiedzieć, a 7,1 proc. zadeklarowało brak chęci głosowania w II turze.
Sikorski kontra Czarnek
W przypadku konfrontacji Sikorskiego z Czarnkiem, wynik wyniósłby 46,5 proc. dla Sikorskiego i 35,3 proc. dla Czarnka. W tej sytuacji, 8,2 proc. badanych deklarowałoby brak zdania, a 10 proc. zrezygnowałoby z udziału w głosowaniu na tym etapie. Wśród osób w przedziale wiekowym 18-29 lat, udział w wyborach zadeklarowało 52 proc. ankietowanych.
Preferencje młodych wyborców
W starciach między Trzaskowskim a Czarnkiem, poparcie dla Trzaskowskiego wśród najmłodszych wynosiłoby aż 62 proc., podczas gdy Czarnek mógłby liczyć na 21 proc. W zestawieniu z Nawrockim Trzaskowski również miałby znaczną przewagę, zdobywając 61 proc. głosów, a Nawrocki 22 proc. W obu przypadkach niezdecydowanych byłoby 11 proc. badanych, a 6 proc. zadeklarowało brak udziału w drugiej turze.
Również Radosław Sikorski mógłby liczyć na poparcie wśród młodych, choć jego przewaga byłaby mniejsza. W starciu z Czarnkiem Sikorski zyskałby 46 proc., a Czarnek 21 proc. W pojedynku z Nawrockim wynik byłby podobny: 46 proc. dla Sikorskiego i 22 proc. dla Nawrockiego. W obu scenariuszach około 20 proc. ankietowanych zadeklarowało brak chęci na udział w II turze, a niezdecydowanych było odpowiednio 12 i 13 proc.
Badanie Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadzono od 7 do 9 listopada na próbie tysiąca osób, stosując metodę telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.
W sobotę 9 listopada premier Donald Tusk zapowiedział, że decyzję o wyborze kandydata w wyborach prezydenckich podejmą członkowie partii w ramach prawyborów. Z kolei wiceszef MON Cenary Tomczyk zaznaczył, że inicjatywa ta została przedstawiona przez Radosława Sikorskiego. Szef rządu zapewnił, że Koalicja Obywatelska dokona wyboru kandydata jeszcze w listopadzie.
Źródło/foto: Interia