Propozycje Donalda Trumpa dotyczące zakupu Grenlandii wywołały szereg żartów w Danii, gdzie lokalni aktywiści rozpoczęli nietypową inicjatywę. W sieci pojawiła się kampania mająca na celu „zakup” Kalifornii od Stanów Zjednoczonych. Organizatorzy w ironiczny sposób twierdzą, że prezydent USA mógłby zgodzić się na sprzedaż tego stanu za odpowiednią sumę.
Zaskakująca odpowiedź na żądania Trumpa
W grudniu ubiegłego roku, na miesiąc przed objęciem urzędowania, Donald Trump publicznie wyraził chęć przejęcia Grenlandii, która autonomicznie podlega Danii. W swoim wpisie na portalu Truth Social podkreślał, że posiadanie i kontrola nad tym terytorium są kluczowe dla bezpieczeństwa narodowego USA. Tego rodzaju wypowiedzi wywołały burzliwą debatę, a Grenlandia stanowczo odrzuciła pomysły dotyczące jej sprzedaży.
Kampania „Denmarkification”
Reakcją na te kontrowersje była akcja aktywistów, którzy zorganizowali kampanię pod nazwą „Denmarkification”. Ich celem jest zebranie biliona dolarów na rzekomy „zakup” Kalifornii. Na stronie internetowej inicjatywy pojawia się zabawne stwierdzenie: „Czy kiedykolwiek spojrzałeś na mapę i pomyślałeś, że Dania potrzebuje więcej słońca, palm i wrotek? Mamy szansę urzeczywistnić to marzenie!” Propozycja dotyczy także przemiany Disneylandu w „Hans Christian Andersenland”, nawiązując do znanego duńskiego pisarza.
Ironia i utopijne marzenia
Organizatorzy akcji podkreślają, że Trump, który krytykował Kalifornię, mógłby być skłonny do jej „sprzedaży” za odpowiednią cenę. Twierdzą, że prezydent USA nazwał ten stan „najbardziej zrujnowanym”, co ma ich zdaniem ułatwić negocjacje. Licznik na stronie kampanii zbliża się już do 200 tysięcy osób wspierających tę inicjatywę.
Oprócz kwoty potrzebnej na „zakup” Kalifornii, aktywiści obiecują, że wyślą do USA najlepszych negocjatorów, w tym dyrektorów Lego oraz obsadę popularnego serialu „Borgen”. Planowane zmiany mają obejmować wprowadzenie hygge do Hollywood oraz budowę ścieżek rowerowych w Beverly Hills.
Chociaż aktywiści nie przyznają otwarcie, że ich akcja jest odpowiedzią na żądania Trumpa wobec Grenlandii, zapewniają, że „uczynią Kalifornię znów wielką”, co jest nawiązaniem do znanego hasła republikanów. Kampanią zarządza Xavier Dutoit, były dyrektor ds. technologii w stowarzyszeniu WeMove Europe. Aktywiści podkreślają, że ich zbiórka funduszy na „zakup” Kalifornii jest „w 100 procentach prawdziwa, w ich marzeniach”.
Źródło/foto: Interia