Według doniesień, nowo wybrany prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, planuje przenieść setki tysięcy nielegalnych imigrantów do Rwandy, gdzie będą oczekiwać na rozpatrzenie swoich wniosków o pobyt. Pomysł ten poparł szef amerykańskiej Służby Imigracyjnej i Celnej, który pełnił tę funkcję za pierwszej kadencji Trumpa, nazywając te działania „historyczną operacją deportacyjną”.
Inspiracje z Wielkiej Brytanii
Rozwiązanie to było wcześniej rozważane przez konserwatywny rząd Wielkiej Brytanii, jednak nowy premier, Keir Starmer, zrezygnował z projektu, gdyż mimo wydania ponad 700 milionów funtów, do Rwandy trafiła tylko jedna osoba. Niewiele później specjalny przedstawiciel Niemiec ds. umów migracyjnych, Joachim Stamp, zasugerował, aby Unia Europejska rozważyła wykorzystanie ośrodków azylowych w Rwandzie dla swoich potrzeb.
Deportacje i kontrowersje
Zgodnie z informacjami podanymi przez „The Sun”, zespół Donalda Trumpa analizuje możliwość deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy oraz innych państw, aby uniemożliwić im pozostanie w USA. Trump oraz nowy wiceprezydent JD Vance obiecali masowe deportacje i zasugerowali ograniczenie statusu czasowej ochrony wprowadzonego w 1990 roku, który pozwala osobom z krajów dotkniętych kryzysami na tymczasowe zamieszkanie i pracę w USA. Obecnie z tego statusu korzysta ponad milion imigrantów. W kontekście krytyki tego rozwiązania, Trump stwierdził, że Haitańczycy z takim statusem, mieszkający w Springfield w Ohio, rzekomo pożerają zwierzęta domowe sąsiadów.
Historia i demografia Rwandy
Już w maju br. amerykański „Wall Street Journal” podał informację o pomyśle przeniesienia migrantów do Rwandy, powołując się na Toma Homana, byłego kierownika Służby Imigracyjnej i Celnej, który podkreślił, że konieczna jest historyczna operacja deportacyjna, mając na uwadze historyczny napływ osób nielegalnie przebywających w USA. Trump twierdzi, że administracja Joego Bidena doprowadziła do nielegalnego wjazdu ponad 10 milionów ludzi, co zwiększyło całkowitą liczbę nielegalnych imigrantów do 20 milionów.
Rwandyjskie społeczeństwo liczy ponad 14 milionów mieszkańców, co czyni ten kraj jednym z najgęściej zaludnionych w Afryce, z gęstością populacji wynoszącą 550 osób na km kw.
Źródło/foto: Interia