Według badania przeprowadzonego przez BIG InfoMonitor, 38 procent Polaków zmaga się z trudnościami finansowymi, a 41 procent odczuwa stres związany z ich sytuacją materialną. Mimo że liczba osób z problemami finansowymi uległa zmniejszeniu, to jednak znacznie zwiększył się poziom stresu wywołany rosnącymi kosztami życia.
RÓŻNICE W DOŚWIADCZENIACH FINANSOWYCH
Analiza ujawnia, że problemy finansowe częściej dotykają kobiety (41 procent) niż mężczyzn (34 procent). Taki stan rzeczy może być związany z niższymi zarobkami oraz charakterem zatrudnienia. W grupie z trudnościami finansowymi dominują osoby z wykształceniem średnim (41 procent) oraz zawodowym lub niższym (44 procent), podczas gdy osoby posiadające wyższe wykształcenie stanowią jedynie 32 procent tej grupy.
STRATEGIE OGRANICZANIA WYDATKÓW
W obliczu trudności finansowych, wiele osób podejmuje działania mające na celu ograniczenie wydatków do minimum – 58 procent Polaków podejmuje takie kroki. Ponadto 28 procent korzysta z wsparcia rodziny, a 10 procent sięga po pomoc znajomych. 27 procent poszukuje dodatkowych źródeł dochodu, a co piąty ankietowany sprzedaje zbędne przedmioty, takie jak sprzęt domowy czy odzież.
KREDYTY I ZADŁŻENIE
Ostrożnie, ale jednak coraz więcej Polaków decyduje się na zaciąganie kredytów, mimo że ich odsetek wciąż jest stosunkowo niski (9 procent). Warto jednak zauważyć, że w Polsce łącznie z zaległościami boryka się blisko 2,6 miliona osób. Równocześnie wzrasta liczba osób korzystających z pomocy społecznej (5 procent) oraz jadłodzielni (2 procent).
NAJCZĘSTSZE WYDATKI POLAKÓW
Polacy wskazują na rachunki za wodę, prąd i gaz (44 procent) jako największe i najbardziej uciążliwe wydatki. Wysokie koszty żywności (25 procent) oraz czynsz (23 procent) również przysparzają wielu kłopotów. W wyniku rosnących cen, 40 procent obywateli zmuszone jest do ograniczenia wydatków na kulturę i rozrywkę. Co więcej, ponad połowa Polaków nie ponosi żadnych kosztów na zajęcia sportowe czy wyjścia do teatru, a niemal połowa rezygnuje z koncertów oraz abonamentów na usługi streamingowe.
PRIORYTETY FINANSOWE POLAKÓW
Na pierwszym miejscu w hierarchii wydatków Polacy stawiają na opiekę zdrowotną (21 procent), a tuż za nią znajdują się wydatki związane z opieką nad zwierzętami (14 procent). W tych kategoriach Polacy często wskazują na wzrost wydatków, a nie ich ograniczenie. Z kolei 22 procent ankietowanych przeznacza więcej funduszy na żywność lepszej jakości, podczas gdy 30 procent rezygnuje z wizyt w restauracjach i zakupów odzieży.
Badanie pt. „Kondycja domowych budżetów Polaków” zostało przeprowadzone przez firmę Quality Watch na zlecenie BIG InfoMonitor w październiku 2024 roku, w którym wzięło udział 1045 Polaków powyżej 18. roku życia.
Źródło/foto: Onet.pl
Sheviakova Kateryna / Shutterstock