W związku z pandemią koronawirusa, w poprzednim, jak i w tym roku egzaminy maturalne zostały uproszczone. Taki ruch jest spowodowany tym, że w trakcie nauczania zdalnego wielu uczniów ma większe problemy z przyswajaniem wiedzy niż podczas nauki stacjonarnej. Nikt jednak nie ma na uwadze młodzieży z rocznika 2004, którzy mają już połowę nauki w szkole średniej za sobą, a większość z niej odbywała się w trybie zdalnym.
Kiedy Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informator o maturze w 2023 roku, uczniowie szkół średnich poczuli się zaskoczeni. W końcu oni, tak jak starsi uczniowie, którzy będą pisać maturę w tym roku też stracili wiele na nauce zdalnej. To jednak nie przeszkadza rządowi sprawić, że matura będzie dla nich trudniejsza.
Pierwszy raz matura w Formule 2023 zostanie przeprowadzona w 2023 roku dla absolwentów 4-letniego liceum. Natomiast dla techników będzie to rok 2024. Zmiany te nie dotyczą uczniów, którzy ukończyli gimnazja.
Nie zmieniają się przedmioty, które można obierać na maturze, jednak zmienia się poziom trudności poszczególnych egzaminów.
Czas na egzamin podstawowy z języka polskiego zostanie wydłużony do 240 minut. Dużo większą wagę będzie przykładać się do znajomości lektur. Egzamin będzie składał się z trzech części. W pierwszej z nich sprawdzana będzie umiejętność czytania ze zrozumieniem, w drugiej wiedza na temat historii literatury, a w trzeciej będzie trzeba napisać wypracowanie, tak jak wygląda to teraz. Wypracowanie będzie musiało jednak składać się z co najmniej 400 słów, a nie 250 jak jest to teraz. Część usta egzaminu z języka polskiego będzie składała się z dwóch zadań, a nie jednego.
W przypadku matematyki zwiększona zostanie ogólna liczba zadań. Zrezygnowano również z zadań, za które można było uzyskać 5 albo 6 punktów. Więcej będzie też pytań otwartych. W arkuszu z matematyki na poziomie rozszerzonym nie będzie już zadań zamkniętych.
Aby zdać maturę, uczniowie muszą obowiązkowo uzyskać wynik 30% na jednym egzaminie z przedmiotu dodatkowego. Aktualnie nie ma takiego progu.
Zostanie jednak wprowadzone ułatwienie dla uczniów techników, którzy po zdaniu egzaminów zawodowych będą zwolnieni z pisania przedmiotu dodatkowego na maturze.
źródło: cke.gov.pl / tokfm.pl