Podczas prac wykopaliskowych na Westerplatte archeolodzy dokonali fascynującego odkrycia. W leju po bombie, powstałym w wyniku nalotów Luftwaffe 2 września 1939 roku, znaleziono m.in. doskonale zachowaną tabliczkę pochodzącą z drzwi jednego z pomieszczeń Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zapowiedziało, że eksponaty z tych badań zostaną zaprezentowane na nadchodzącej wystawie.
Wykop numer 38 i tajemnice przeszłości
W ramach trwającego XI etapu prac archeologicznych badany jest wykop numer 38, usytuowany w miejscu dużego leja po bombie. Zaczął on istnieć po zrzuceniu bomby o wadze 250 kg, co miało miejsce podczas bombardowania półwyspu przez niemieckie lotnictwo. W sumie na obszar Westerplatte spadło 258 bomb, a średnica eksplorowanego leja wynosi prawie 11 metrów, osiągając głębokość do 3 metrów.
Niecodzienne znaleziska
W trakcie badania leja, archeolodzy odkryli bogate zasoby, w tym ołowiane plomby, mundurowe guziki, haki, różne narzędzia, szklane butelki, kałamarze oraz elementy wyposażenia budynków, takie jak klamki, zamki czy włączniki elektryczne. Szczególną uwagę zwróciło znalezisko emaliowanej tabliczki, która prawdopodobnie pochodzi z drzwi administracyjnych jednego z budynków Składnicy.
Warto dodać, że po zakończeniu walk, lej, podobnie jak inne tego typu miejsca, został wykorzystany jako śmietnik. W wyniku porządkowania terenu po bitwie, wrzucano do niego różnorodne przedmioty uznane przez Niemców za zbędne, a także gruz i inne pozostałości zniszczonych budynków. Z tego powodu miejsce to stało się swoistą „kapsułą czasu”, w której przetrwały artefakty z czasów Wojskowej Składnicy Tranzytowej.
Wystawa w Muzeum Westerplatte
Po zakończeniu prac konserwacyjnych, znalezione zabytki zostaną umieszczone na przygotowywanej wystawie archeologicznej Muzeum Westerplatte, której otwarcie planowane jest na przyszły rok. To niezwykle ważne odkrycie dostarcza cennych informacji o historii tego kluczowego miejsca, gdzie rozegrały się dramatyczne wydarzenia na początku II wojny światowej.
Źródło/foto: Interia