Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Tablica pamiątkowa dla funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP odsłonięta w Zgierzu

W Zgierzu odbył się uroczysty apel, który zapisał się w pamięci mieszkańców, a to za sprawą pięknej inicjatywy podjętej przez Komendę Powiatową Policji, Muzeum Miasta Zgierza oraz Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi. Celem tego wydarzenia było przywrócenie pamięci o funkcjonariuszach z okolic dzisiejszego powiatu zgierskiego, którzy tragicznie stracili życie w wyniku decyzji sowieckiej władzy, dotyczącej rozstrzelania blisko 22 tysięcy przedstawicieli polskich elit.

ODSLONIENIE TABLICY PAMIĘCI

Uroczystość, która miała miejsce 18 września 2024 roku, odbyła się przed siedzibą Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu. Podczas apelu odsłonięto tablicę „Pamięci Funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP pełniących służbę w Zgierzu – ofiar sowieckich zbrodni, w 105. Rocznicę powstania Policji Państwowej”. Na ceremonii obecność znaczących gości podkreślił insp. Arkadiusz Sylwestrzak, Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi.

Wśród uczestników uroczystości znalazły się znane osobistości, w tym przedstawiciele władz lokalnych oraz parlamentarzyści. Obecni byli także członkowie stowarzyszeń zrzeszających emerytów policji oraz duchowieństwo, w tym ks. Jacek Syjud i ks. Paweł Sidoruk. Czas ten był także okazją do uhonorowania potomków zamordowanych funkcjonariuszy oraz młodzieży z klas mundurowych.

MEDALE W UZNANIU ZASŁUG

Uroczystość rozpoczęła się patriotycznym akcentem, jakim było odegranie Hymnu RP oraz powitanie gości w imieniu Komendanta Powiatowego Policji w Zgierzu. W ramach ceremonii wręczono medale Pro Bono Poloniae i Pro Patria. Te ostatnie przyznawane są osobom, które w sposób szczególny przyczyniają się do kultywowania pamięci o walce o niezależność Polski. Wyróżnienia odebrało szereg funkcjonariuszy i osób zaangażowanych w działalność patriotyczną.

PODZIĘKOWANIA I PRZEMÓWIENIA

Podczas uroczystości, głos zabrali najważniejsi przedstawiciele służb mundurowych, którzy podkreślili znaczenie pamięci o zasłużonych policjantach dla obecnych i przyszłych pokoleń. W momencie odsłonięcia tablicy zaszczyt mieli także Komendant Wojewódzki oraz przedstawiciele samorządów.

Nie zabrakło również Apelu Pamięci, który przypomniał historię poległych funkcjonariuszy, a chwile te uświetniła salwa honorowa. Historia Policji Państwowej II Rzeczpospolitej to świadectwo zmagań o bezpieczeństwo w trudnych czasach, od chwili jej powołania w 1919 roku, aż po tragiczne wydarzenia II wojny światowej.

ZBRODNIA WOJENNA I JEJ SKUTKI

Agresja niemiecka w 1939 roku wpłynęła na los funkcjonariuszy Policji Państwowej, z których wielu padło ofiarą represji, a blisko 12 tysięcy trafiło do niewoli sowieckiej. W wyniku zbrodni, jaka miała miejsce w Ostaszkowie, niektóre osoby zostały stracone przez NKWD na podstawie decyzji z 1940 roku. Dziś tablica staje się symbolem pamięci o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za służbę.

Na zakończenie uroczystości, składano wieńce w hołdzie poległym funkcjonariuszom, a ich pamięć w sercach zebranych była wyraźnie odczuwalna. Wierzymy, że tablica w przestrzeni publicznej nie tylko przywróci pamięć o tragicznych wydarzeniach, ale również stanie się punktem, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł zgłębić historię i szanować tych, którzy walczyli o naszą wolność.

ŻYWEM I MĄDRYM PAMIĘCIĄ

Po oficjalnych uroczystościach goście mieli możliwość wzięcia udziału w wykładzie historycznym, który zorganizowano dla zainteresowanych. Grupa rekonstrukcji historycznej zaprezentowała stroje z czasów II RP, tworząc w ten sposób żywą lekcję historii dla młodego pokolenia. Takie inicjatywy są niezwykle ważne – kształtują świadomość, edukują i przypominają, jak istotna jest nasza historia oraz tożsamość narodowa.

Niech pamięć o tych, którzy oddali życie w służbie, nigdy nie zgaśnie. To, co wydarzyło się w Zgierzu, niech będzie przestrogą, źródłem refleksji oraz inspiracją do dbania o wartości, które kształtowały naszą historię.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie