Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Szymon Hołownia składa propozycję dla Andrzeja Dudy i Donalda Tuska

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że w najbliższych wyborach prezydenckich zasugeruje, aby do czasu rozstrzygania kwestii związanych z ich ważnością, całość tej odpowiedzialności spoczywała na całym składzie Sądu Najwyższego, a nie na Izbie, która nie posiada statusu sądu. To kontrowersyjne rozwiązanie ma na celu zapewnienie, że wybór prezydenta będzie stwierdzany zgodnie z zapisami Konstytucji.

SKARGA PIS I KONTROWERSJE WOKÓŁ IZBY KONTROLI NADZWYCZAJNEJ

Miniony tydzień przyniósł decyzję Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, która uznała skargę Prawa i Sprawiedliwości na odrzucenie sprawozdania przez Państwową Komisję Wyborczą (PKW) z wyborów parlamentarnych w 2023 roku. Należy jednak zaznaczyć, że status tej izby jest obecnie kwestionowany przez rząd oraz część członków PKW.

W poniedziałek PKW postanowiła odroczyć obrady dotyczące sprawozdania PiS, czekając na wyjaśnienie kwestii statusu prawnego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN oraz sędziów tej izby ze strony konstytucyjnych władz RP.

PRZYPIORSTANTWIE Z DECYZJĄ PKW

Na spotkaniu promującym swoją książkę „Nie dajmy się podzielić” w Katowicach, Hołownia odniósł się do decyzji PKW, wskazując na to, że znaleźliśmy się w szczytowym momencie kryzysu dotyczącego statusu Sądu Najwyższego, szczególnie w kontekście Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Podkreślił, że decyzja PKW jest bezprecedensowa i rodzi wątpliwości dotyczące nadchodzących wyborów prezydenckich.

Marszałek zwrócił uwagę na podział wśród prawników w tej kwestii. Choć niektórzy eksperci twierdzą, że możliwe jest zaprzysiężenie prezydenta bez decyzji Izby Kontroli, wielu innych zauważa, że takie działanie narusza zasady zapisane w Konstytucji oraz Kodeksie wyborczym.

KONIECZNOŚĆ LEGISLACYJNYCH ROZWIĄZAŃ

W tym kontekście Hołownia zadeklarował, że w nadchodzących dniach będzie namawiał prezydenta Andrzeja Dudę, premiera Donalda Tuska oraz inne siły polityczne do podjęcia wspólnych działań mających na celu uregulowanie sytuacji. – Musimy zapewnić ciągłość władzy w Polsce – zaznaczył.

Wskazał na już uchwalone ustawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa, zauważając jednocześnie, że legislacje dotyczące Sądu Najwyższego oraz statusu sędziów wciąż pozostają w zawieszeniu. Hołownia zapowiedział, że przedstawi plan, w którym to całość składu Sądu Najwyższego będzie odpowiedzialna za potwierdzenie ważności wyboru prezydenta do momentu pełnego uporządkowania sytuacji prawnej. Takie rozwiązanie, według marszałka, pozwoli na zminimalizowanie problemów związanych z ewentualnymi kontrowersjami w przyszłości.

Jak zauważył, stworzenie tymczasowego rozwiązania jest kluczowe dla zapewnienia stabilności władzy w Polsce, niezależnie od wyników nadchodzących wyborów.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie