Przygody pana profesora i pana prezydenta w mrocznym świecie edukacji w Polsce. Bartosz Węglarczyk rzuca światło na historię afery związanej z Collegium Humanum oraz zarzutami, które dotknęły Jacka Sutryka i Karola Karskiego w minionym tygodniu. W najnowszym odcinku podcastu, Węglarczyk i Tomasz Sekielski analizują sondaż poparcia dla Koalicji Obywatelskiej oraz deklaracje „niezależności” Szymona Hołowni. Naczelni nie pominęli także tematów cen prądu i wydobycia węgla.
Zarzuty wobec prezydenta Wrocławia
Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, jest oskarżany o wręczenie korzyści majątkowej byłemu rektorowi Collegium Humanum w zamian za uzyskanie dyplomu tej uczelni, a także o posługiwanie się tym nielegalnie uzyskanym dokumentem, co miało skutkować wyłudzeniem 230 tys. złotych.
Karol Karski, były europoseł Prawa i Sprawiedliwości, według informacji prokuratury, również usłyszał zarzuty korupcyjne. Dotyczą one działania na rzecz uzyskania opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych w celu otwarcia filii Collegium Humanum w Pradze, Bratysławie i Andiżanie. W ten sposób Karski miał zdobyć korzyść majątkową w postaci opłacenia raportu sondażowego u byłego rektora uczelni, Pawła Cz., którego wartość wynosiła 14 tys. 760 zł, a także bilbordów, które użyto podczas kampanii do europarlamentu, na kwotę 22 tys. 195 zł.
Walka o fotel prezydenta
Tomasz Sekielski zauważył, że sprawa Jacka Sutryka nie ogranicza się do kwestii dyplomu Collegium Humanum. Również chodzi o pieniądze, które można zarobić w spółkach samorządowych, co wpisuje się w mechanizm „stołek za stołek”. Bartosz Węglarczyk przypomniał, iż ten system został stworzony przez samorządowców dla siebie samych.
W poniedziałek ogłoszono wyniki sondażu KO, który miał na celu określenie najlepszego kandydata na prezydenta. Gdyby Rafał Trzaskowski był reprezentantem Koalicji Obywatelskiej, zwyciężyłby pierwszą turę z wynikiem 40%. Natomiast Radosław Sikorski przegrałby z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w takim scenariuszu. Wszyscy zainteresowani będą czekać na ogłoszenie, że KO wybiera na kandydata Trzaskowskiego w nadchodzących wyborach prezydenckich.
Niepewność Szymona Hołowni
Więcej emocji wzbudziła ostatnia deklaracja Szymona Hołowni, który zapowiedział, że chce być niezależnym kandydatem na prezydenta. Zaznaczył, że będzie słuchał siebie i swoich przekonań niezależnie od okoliczności. W opinii Naczelnych, Hołownia może mieć trudności z realizacją swojej wizji niezależności.
Ekonomiczne zawirowania
Marek Sawicki, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, powiedział w piątek w programie „Onet Rano”, że wyborcy kierują się często własną sytuacją materialną, a jeśli Koalicja Obywatelska w ciągu trzech lub czterech miesięcy nie zrealizuje umowy koalicyjnej w zakresie gospodarki, może przegrać nadchodzące wybory prezydenckie.
Przechodząc do kwestii ekonomicznych, Naczelni przyjrzeli się hurtowym cenom energii w Europie. Polska znajduje się na trzecim miejscu pod względem najwyższych cen energii elektrycznej. Badania sugerują, że koszty energii wpływają na decyzje przedsiębiorców dotyczące cen usług. Dodatkowo, Polska wciąż przeznacza miliardy na wydobycie węgla, który w przyszłości będzie coraz mniej potrzebny w produkcji energii elektrycznej. Pojawia się zatem pytanie, jak politycy w odpowiedzi na te problemy zareagują.
Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka Naczelnych oraz zachęcamy do śledzenia podcastu każdego poniedziałku o godz. 19.00 na stronie Onetu i w aplikacji Onet Audio. Czekamy również na Wasze komentarze i sugestie pod adresem naczelni@onet.pl.
Nie zapomnijcie zapoznać się z poprzednimi odcinkami!
Źródło/foto: Onet.pl