Szwecja poszukuje około 600 gangsterów, którzy unikają wymiaru sprawiedliwości, a ich kryjówki zlokalizowane są w 57 krajach, w tym także w Polsce. W związku z tą sytuacją, szwedzka policja nawiązała współpracę z Europolem oraz Interpolem. Jak zauważa szefowa policji, sytuacja ta wynika z „nieudanej integracji”.
Gangsterskie Siatki na Obczyźnie
Z raportu Narodowego Departamentu Operacyjnego (NOA) wynika, że wielu członków gangów operujących w Szwecji ukrywa się w takich krajach jak Hiszpania, Turcja czy regiony Bałkanów. Inne państwa, z których przestępcy prowadzą swoją działalność, to m.in. Portugalia, Maroko, Tunezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Irak, Iran oraz Kolumbia.
Przestępcy z Silnymi Związkami ze Szwecją
Jak informuje szwedzka policja, większość z poszukiwanych gangsterskich sygnatariuszy to Szwedzi lub osoby mające silne związki ze Szwecją. Hakan Wall z NOA wskazuje, że spośród 600 przestępców, 150 jest poszukiwanych na arenie międzynarodowej.
Przestępcy ci zajmują szczególnie istotne miejsca w hierarchii gangów, posiadając kontakty z lokalnymi grupami w Szwecji. Wydają oni dyspozycje, w tym zlecają morderstwa, a ich główne działania skupiają się na handlu narkotykami, przemocy i praniu pieniędzy. Dodatkową działalnością są handel bronią oraz oszustwa.
Motywacje Wyjazdów
W raporcie podkreślono, że przestępcy celowo emigrują, aby wzmocnić swoje operacje, na przykład poprzez bliskość do miejsc przeładunku narkotyków z Ameryki Południowej. Często jest to także sposób na uniknięcie konsekwencji prawnych w Szwecji. Szwecja, w ramach współpracy z państwami UE, angażuje się w działania z Europolem oraz Interpolem, jednak dużym wyzwaniem są sprawy związane z poszukiwanymi, którzy mają podwójne obywatelstwo.
Wpływ na Sytuację Wewnętrzną
Zdaniem Petry Lundh, szefowej szwedzkiej policji, międzynarodowa przestępczość znacząco wpływa na sytuację w kraju. W programie telewizyjnym „30 minut” podkreśliła, że: „Przyjęliśmy wielu imigrantów, a większość zgodnie wskazuje na nieudane próby integracji.” Opowiedziała o problemach segregacji oraz obszarach wrażliwych, dotyczących osób przybywających z kultur honorowych i społeczeństw klanowych, które nie ufają władzom.
Obraz przestępczości w Szwecji jest niepokojący. W bieżącym roku zanotowano 186 strzelanin, które kosztowały życie 31 osób, a liczba nieletnich podejrzanych o morderstwo wzrosła trzykrotnie.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Źródło/foto: Interia