Prokurator Katarzyna Kwiatkowska zrezygnowała z pełnienia funkcji kierowniczki zespołu, który analizował działania prokuratury w latach 2016-2023 – donosi nieoficjalnie TVN24. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk odniósł się do tych informacji w swoim wystąpieniu.
WIEKOMY DOKUMENT NA HORYZONCIE?
Z informacji uzyskanych przez TVN24 wynika, że Kwiatkowska planuje złożyć rezygnację w formie pisemnej jeszcze dzisiaj. Mimo to, pozostanie aktywna w pracach zespołu, który bada postępowania z okresu rządów Zjednoczonej Prawicy.
Dariusz Korneluk, komentując sprawę w programie „Jeden na jeden” na antenie TVN24, stwierdził, że nie otrzymał żadnego wniosku o rezygnację i wyraził zdumienie sytuacją. Prokurator krajowy przyznał jednak, że Katarzyna Kwiatkowska rozważała, czy jest w stanie podjąć się kolejnego etapu sporządzania raportu ze względu na problemy zdrowotne.
RPORSAJĄCA ANALIZA PROKURATURY
Gdyby jednak wniosek o rezygnację wpłynął, Korneluk zadeklarował chęć rozmowy z Kwiatkowską, podkreślając, że ceni jej pracę i nie ma wobec niej żadnych zastrzeżeń.
W styczniu Prokuratura Krajowa zaprezentowała częściowy raport dotyczący audytu postępowań z lat 2016-2023, przygotowany przez zespół dziesięciu prokuratorów. Ich celem było zbadanie m.in. przypadków wszczynania lub umarzania śledztw ze względów politycznych. Łącznie analizie poddano 600 spraw, z których w 200 stwierdzono znaczące nieprawidłowości, jak informowali członkowie zespołu.
WNIOSKI Z BADAŃ I ILOŚĆ NARUSZEŃ
Na antenie TOK FM Kwiatkowska wskazała, że tylko trzech prokuratorów spośród 149 spraw, które zbadano, zachowało się zgodnie z literą prawa. „Reszta niestety nieco się powtarza i rozmywa, dlatego sprawy karne oraz dyscyplinarne będą dotyczyć około 50-60 prokuratorów” – dodała.
Przypomnijmy, że prokuratura krajowa powołała zespół do zbadania spraw, które cieszyły się dużym zainteresowaniem społeczności, powołując się na ich charakter oraz przedmiot działania w latach 2016-2023. Zespół powstał na podstawie zarządzenia Dariusza Korneluka z 16 sierpnia minionego roku. Ostateczny raport z prac zespołu, obejmujący wszystkie analizowane sprawy, planowany jest na luty 2025 roku.