Dzisiaj jest 2 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Świąteczny stół bez przesady: porady dietetyczki na umiar w jedzeniu

Święta Bożego Narodzenia to czas, który zazwyczaj wypełniają beztroskie spotkania przy rodzinnym stole, obfite posiłki i świąteczny nastrój. Dietetyczka Daria Dobkowska-Szefer z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zauważa, jak istotne jest zachowanie umiaru podczas świątecznych biesiad. W trakcie wtorkowej konferencji w Katowicach, ekspertka wyróżniła kilka prostych zmian w nawykach żywieniowych, które mogą pomóc w uniknięciu przejadania się, a tym samym zadbać o zdrowie.

UMIAR TO KLUCZ DO ŚWIĘT

To właśnie w okresie świątecznym wyjątkowo trudno oprzeć się smakołykom będącym częścią bogatego, tradycyjnego menu. Dobkowska-Szefer przestrzega przed nadmiernym obżarstwem, które może prowadzić do nieprzyjemnych skutków zdrowotnych. Warto pamiętać, że liczy się jakość spożywanego jedzenia, a nie jego ilość – umiar pozwala nie tylko cieszyć się potrawami, ale także zachować zdrowie i dobry samopoczucie.”

PROSTE ZMRELATED_Y

Dietetyczka zaleca nakładanie mniejszych porcji i unikanie przejadania się. Proste zmiany, takie jak umiarkowana aktywność fizyczna w postaci spacerów czy prac domowych, mogą przyczynić się do lepszego metabolizmu. „Nakładajmy sobie mniejsze porcje, nie przesadzajmy” – apeluje, podkreślając znaczenie zdrowych wyborów żywieniowych.

ZDROWE TRADYCJE

Zdrowe podejście do tradycyjnych potraw może polegać na ich nieco bardziej odchudzonych wersjach, jak pieczenie karpia zamiast smażenia. Ziołowe napary, takie jak mięta czy rumianek, mogą korzystnie wpłynąć na proces trawienia. Dobkowska-Szefer ostrzega, że nadmiar jedzenia może mieć długofalowe konsekwencje, zwłaszcza gdy świąteczne uczty trwają aż do Trzech Króli.

NOWE TRADYCJE NA TEGOROCZNE ŚWIĘTA

Ekspertka przestrzega także przed restrykcyjnymi dietami i drastycznymi zmianami stylu życia po świątecznym obżarstwie. Zmiana stylu życia to proces, który najlepiej przechodzić małymi krokami. Warto unikać natychmiastowego ważenia się po świętach, ponieważ wahania masy ciała często wynikają z zatrzymanej wody, a nie z przyrostu tkanki tłuszczowej.

ODPAKOWANIE RESZTEK

Dobkowska-Szefer proponuje, by nie marnować pozostających po świętach potraw. Mrożenie pierogów czy wekowanie kompotów to tylko niektóre z pomysłów, które mogą pomóc w przetrwaniu poświątecznego ciągu. Jeśli natomiast jedzenia jest za dużo, warto rozważyć przekazanie go do banków żywności lub lokalnych lodówek społecznych, pamiętając o zasadach dotyczących przechowywania żywności.

Święta mają prawo być pyszne, ale lepiej, by były także zdrowe. Umiar w jedzeniu oraz wdrożenie kilku nowych, zdrowszych tradycji mogą zagwarantować przyjemność z ich celebrowania, nie rezygnując przy tym z troski o nasze zdrowie. „Zmieńmy podejście do świątecznego jedzenia, wprowadzając zdrowe nawyki żywieniowe, które mają znaczenie także dla najmłodszych” – podsumowuje Dobkowska-Szefer.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie