Główny Inspektorat Farmaceutyczny ogłosił konieczność wycofania z rynku tabletek do ssania stosowanych w leczeniu infekcji gardła. Decyzja ta została podjęta po wykryciu zanieczyszczenia o nieznanym pochodzeniu i charakterze.
Co wycofano z obrotu?
Na liście zaniepokojonych znajduje się popularny lek Strepsils z miodem i cytryną, którego zawartość substancji czynnych obejmuje Alcohol 2,4-dichlorobenzylicus oraz Amylmetacresolum. Każda tabletka zawiera 1,2 mg i 0,6 mg tych składników, a sprzedaż dotyczy opakowań zawierających 12 sztuk, identyfikowanych pod numerem GTIN 05909990192434.
Szczegóły decyzji wycofania
Problemem okazała się seria RT019, z datą ważności do 30 listopada 2026 roku. Odpowiedzialny za wprowadzenie produktu na rynek jest Reckitt Benckiser (Poland) S.A., przedsiębiorstwo z siedzibą w Nowym Dworze Mazowieckim.
Strepsils – działanie leku
Strepsils z miodem i cytryną to lek dostępny bez recepty, stosowany w łagodzeniu objawów stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Działa na pierwsze symptomy infekcji, takie jak drapanie, pieczenie czy ból, oraz ułatwia przełykanie. Tabletki zawierają substancje czynne o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym, a także właściwości znieczulające, przynoszące ulgę w bólu.
Przyczyna wycofania
Jak zaznaczono w komunikacie, zanieczyszczenie pojawiło się w gnieździe blistra, które zostało zgłoszone przez jednego z pacjentów. W trakcie dochodzenia ustalono, że zakupiony produkt nie był otwierany przed stwierdzeniem niezgodności.
Choć decyzja Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego została podjęta w odpowiedzi na konkretne zgłoszenie, na ten moment nie wpłynęły żadne inne sygnały dotyczące tego leku.
Śledź nas i dołącz do grona ponad 200 tysięcy fanów na Facebooku – polub Interia Wydarzenia i komentuj nasze artykuły!
Źródło/foto: Interia