Ponad 300 uzdolnionych uczniów i studentów zostało uhonorowanych stypendiami m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Oprócz finansowego wsparcia stypendyści otrzymali również listy gratulacyjne od prezydenta Rafała Trzaskowskiego. W ciągu 18 lat stypendiami wyróżnionych zostało ponad 9 tys. młodych ludzi.
Stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II przyznawane sią corocznie uczniom i studentom, którzy uczą się w Warszawie i osiągają sukcesy artystyczne, naukowe, sportowe lub angażują się społecznie, a dochód netto na członka ich rodziny nie przekracza określonej wysokości. Stypendia wypłacane są w comiesięcznych ratach, które wynoszą od kilkuset do nawet 1500 zł.
Marzenia to rozwój
To są stypendia, na które zasłużyliście i z których powinniście być dumni. Tworzycie przyszłość Warszawy, ale przede wszystkim waszą własną przyszłość. Warszawa to wyjątkowe miasto, które jest otwarte i docenia wielokulturowość oraz wielość działań podejmowanych przez mieszkańców. Chciałabym, żeby towarzyszyła Wam solidarność i troska, ale też współodpowiedzialność. Myślcie o swojej przyszłości odważnie, dumnie i w taki sposób, żebyśmy wszyscy też mogli się z tego cieszyć – mówi o wyróżnionych Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Cieszymy się, że Centrum Myśli Jana Pawła II może być tym miejscem, które przyjmuje Was, ale jednocześnie miejscem, które możecie zasilać pomysłami. Program stypendialny będzie wzmacniał wasz dalszy rozwój, przyczyni się do podniesienia poprzeczki, także przez stawianie ambitnych celów – dodaje Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
Kim są stypendyści?
Stypendystami w edycji 2022/2023 programu jest 95 uczennic i uczniów szkół podstawowych, 75 szkół ponadpodstawowych oraz 136 studentek i studentów. Lista nagrodzonych osób dostępna jest
TUTAJ
.
Sylwetki stypendystów są bardzo różne. Są wśród nich członkowie projektów naukowych i zespołów badawczych, laureaci olimpiad przedmiotowych, członkowie klubów sportowych, rozwijający się artyści czy zapaleni społecznicy. Niezależnie od tego, co robią, wszystkich ich wyróżnia duża determinacja i zaangażowanie w realizację swoich pasji i talentów – mówi Kinga Świstak, starszy specjalista ds. stypendiów.
Dla siebie i innych
Stypendia to nie tylko finansowe wsparcie, które można przeznaczyć na swoje utrzymanie czy rozwój pasji. To także autorski program edukacyjny Centrum Myśli Jana Pawła II, w ramach którego stypendyści mają okazję, by się poznać, nauczyć pracy projektowej i zrealizować wspólne działania. Gra miejska dla warszawiaków pt. „Gra o Wolność”, projekt wzajemnej pomocy w nauce „Podziel się talentem”, czy wolontariat studencki „Inkubator Miłosierdzia” to tylko wybrane z nich.
Stypendyści w ramach programu mogą też realizować autorskie inicjatywy. W 2022 roku poprzez wystawę „Ciałość” stypendyści podjęli refleksję nad podejściem do ciała w przestrzeni publicznej i w mediach społecznościowych. Przygotowali także szkolenie dla warszawskich seniorów, wspierające ich w bezpiecznym poruszaniu się po Internecie.
Kolejna szansa za rok
Nabór wniosków o stypendia prowadzony jest co roku w dwóch terminach: dla uczniów – od dnia zakończenia roku szkolnego do 31 lipca, a dla studentów od 1 września do 10 października.