Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Strażnicy przyrody w akcji: monitorowanie lasów i szlaków turystycznych

Policyjni jeźdźcy, wspierani przez lokalnych funkcjonariuszy oraz leśników, patrolują zielone szlaki turystyczne powiatu krośnieńskiego. Ta współpraca ma na celu ochronę leśnych dróg przed dewastacją, jakiej dopuszczają się entuzjaści nielegalnej jazdy terenowej, a także zwalczanie kłusownictwa i innych form szkodnictwa leśnego.

NISZCZENIE POLI I ZAGROŻENIE DLA PRZYRODY

Niestety, problem niszczenia pól uprawnych oraz rozjeżdżania popularnych tras turystycznych przez kierowców pojazdów terenowych staje się coraz bardziej powszechny. Aby przeciwdziałać tym niepokojącym zjawiskom, w powiecie krośnieńskim na ulice wyjeżdżają policyjne patrole konne, co samo w sobie budzi pewne wątpliwości. Czy to wystarczające działanie wobec tak poważnego zagrożenia?

PATROLOWANIE GMINY RYMANÓW

Policyjni jeźdźcy zjawili się m.in. w gminie Rymanów, gdzie skrupulatnie monitorowali szlaki turystyczne oraz drogi do miejsc intensywnie atakowanych przez kierowców quadów i motocykli crossowych. W działaniach brali także udział funkcjonariusze straży leśnej, którzy patrolowali rozległe tereny Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Trzeba przyznać, że ta ekipa działa w dość rozbudowanym składzie – policjanci z Ogniwa Konnego Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie oraz mundurowi z komisariatów w Jedliczu i Rymanowie wspólnie z leśnikami tworzą solidny zespół obserwacyjny!

BEZPIECZEŃSTWO I DZIAŁANIA PREWENCYJNE

Funkcjonariusze skupiali się na eliminacji nielegalnych wjazdów pojazdów silnikowych do lasu, kradzieżach drewna oraz wykrywaniu kłusownictwa. Dzięki zaangażowaniu policjantów oraz leśników, którzy korzystają z nowoczesnych motocykli terenowych, zyskują możliwość eksploracji nawet najbardziej niedostępnych zakątków. Mimo że piesza wędrówka po tych obszarach mogłaby zająć wiele godzin, technologia w rękach stróżów prawa staje się nieocenionym narzędziem w walce z nieodpowiedzialnymi zachowaniami miłośników terenów na dwóch kółkach.

Efektem tych działań jest wyraźne podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób korzystających z lokalnych szlaków turystycznych oraz zmniejszenie skutków szkodnictwa leśnego. Jednak czy to wystarczające? Może warto rozważyć inne formy wsparcia dla naszych leśnych stróżów? Może wystarczyłoby przekonać miłośników off-roadu, że piękno przyrody zasługuje na ochronę, a nie dewastację? Oby tak się stało, bo każdy z nas chce cieszyć się zielonymi terenami bez obaw o ich przyszłość.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie