Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Stan wojenny w Polsce: kluczowe informacje w infografice

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku zainicjowano w Polsce operację wprowadzenia stanu wojennego. Jeszcze przed północą milicja, przy wsparciu wojska, rozpoczęła zajmowanie strategicznych obiektów oraz aresztowania działaczy „Solidarności”. W działaniach tych brało udział około 80 tysięcy żołnierzy oraz 30 tysięcy milicjantów, a także 1750 czołgów i 1900 wozów bojowych. Informacje o stanie wojennym przedstawione są w pouczającej infografice.

Nieznana Liczba Ofiar

Dokładne dane o ofiarach stanu wojennego są trudne do oszacowania. Wskazuje się przynajmniej na kilkadziesiąt, a być może nawet na ponad sto ofiar. Niezbadane pozostają również liczby osób, które w wyniku prześladowań, tortur podczas śledztw czy starć ulicznych, straciły zdrowie. Pacyfikacja kopalni „Wujek” w Katowicach stała się symbolem brutalnych działań reżimu, podczas której zginęło dziewięciu górników, a 23 odniosło rany.

Ostateczne Zakończenie

31 grudnia 1982 roku stan wojenny został wstrzymany, a ostatecznie odwołany 22 lipca 1983 roku, choć część represyjnych przepisów pozostała w mocy.

Stan wojenny to nie tylko mroczny rozdział w historii Polski, ale również czas, który wciąż budzi silne emocje i kontrowersje. Wspomnienia o przerażających nocach i zastraszonych ludziach przypominają nam o wagi zachowania wolności i praw człowieka, które nie powinny być nigdy lekceważone.

Źródło/foto: Onet.pl Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz, Ireneusz Sobieszczuk/PAP.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie