Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Środa Popielcowa 2025 – kiedy przypada i czy uczestnictwo w mszy jest obowiązkowe?

Środa Popielcowa otwiera niezwykle ważny okres w kalendarzu liturgicznym – Wielki Post, który prowadzi nas do radosnego święta Wielkanocy. W tym roku dzień ten znów przypadnie na początek marca, co sprawia, że data świąteczna jest tym bardziej nieuchwytna. To właśnie na podstawie daty Zmartwychwstania oblicza się początek Wielkiego Postu. Tego dnia, podczas mszy świętej, kapłani symbolicznie posypują głowy wiernych popiołem, stanowiącym znak pokuty oraz wewnętrznej przemiany.

SPECIALNY DZIEŃ W KOŚCIELE

W tym roku Środa Popielcowa wypadnie 5 marca i zainauguruje czterotygodniowy czas refleksji i duchowego zastoju. Kościół katolicki wzywa do zachowania postu ścisłego, który obejmuje jeden pełny posiłek oraz dwa mniejsze, przy czym wierni powinni zrezygnować z mięsa. Nakaz ten dotyczy osób w przedziale wiekowym od 18 do 60 lat, ale post zalecany jest wszystkim jako forma umartwienia.

REFLEKSJA CZY ROZRYWKA?

Choć uczestnictwo w mszy w Środę Popielcową nie jest obligatoryjne, to jednak warto skorzystać z tej okazji do głębszej refleksji nad ulotnością życia. W momencie, gdy kapłani posypują głowy wiernych popiołem, padają niezwykle wymowne słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Te proste, aczkolwiek głęboko wzruszające gesty, przypominają, że życie, jak i nasza pokuta, ma swój kres.

TIME FOR SOUL SEARCHING

Wielki Post to kolejny moment w roku, gdy katolicy są zachęcani do intensywnej pracy nad własnym wnętrzem i duchowego przygotowania na nadchodzące święto Zmartwychwstania. Wiele osób podejmuje postanowienia, które mają na celu osobisty rozwój i wsparcie tych, którzy potrzebują pomocy. To czas, w którym zabawa i rozrywka schodzą na dalszy plan – dla wielu wiernych jest to czas medytacji nad męką Chrystusa.

NABOŻEŃSTWA WIELKOPOSTNE

W tym wyjątkowym okresie organizowane są specjalne nabożeństwa, takie jak Droga Krzyżowa czy Gorzkie Żale, które pozwalają zgłębić temat cierpienia i ofiary. Ponadto, korzystne może okazać się uczestnictwo w rekolekcjach, które pomogą wiernym w godnym przeżyciu okresu przygotowań do Paschy. Warto w tym czasie zadać sobie pytanie, co możemy zrobić dla innych i jak możemy stać się lepszymi wersjami siebie w obliczu nadchodzących świąt.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie