5 września bieżącego roku odbyło się ważne spotkanie w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Uczestniczyli w nim koordynatorzy ds. dostępności z komend miejskich i powiatowych Policji garnizonu małopolskiego oraz przedstawiciele KWP w Krakowie. Celem zebrania było omówienie wniosków dotyczących dostępności architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej i cyfrowej, które zostały zebrane podczas doradztwa przeprowadzonego w KWP. Wydarzenie to było współfinansowane przez Unię Europejską w ramach projektu „Współpraca na rzecz dostępności”.
SPOTKANIE Z FUNDACJĄ
Podczas spotkania gościły również Panie Agata Szal i Artur Then z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR), którzy przeprowadzili szkolenie pt. „Zasady wsparcia i komunikacji z osobami z niepełnosprawnością”. Uczestnicy mieli możliwość poznania różnorodnych rodzajów niepełnosprawności oraz wyzwań, z jakimi borykają się te osoby. Poruszono także kluczowe kwestie dotyczące efektywnej komunikacji oraz udzielania wsparcia osobom z ograniczeniami. Warto podkreślić, że KWP w Krakowie od lat współpracuje z FIRR, organizacją, która ma na celu zwiększenie świadomości społecznej o prawach osób z niepełnosprawnościami oraz działania na rzecz ich równego traktowania w Polsce.
DOSTĘPNOŚĆ W PRAKTYCE
Nie można pominąć faktu, że wprowadzona w 2019 roku ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami staje się fundamentem dla poprawy jakości życia obywateli narażonych na marginalizację, w tym osób z niepełnosprawnością. Ustawa ta zobowiązuje instytucje publiczne do zagwarantowania co najmniej minimalnego poziomu dostępności. Oznacza to, iż każda instytucja publiczna musi przyjąć uniwersalne zasady projektowania nowych rozwiązań oraz wprowadzać sensowne usprawnienia w celu eliminacji istniejących barier. Gotowość budynków, zasobów cyfrowych i procedur komunikacyjnych musi pozwalać każdemu obywatelowi na korzystanie z usług.
Edukacja NA RZECZ PRAW CZŁOWIEKA
To spotkanie zostało zorganizowane przez Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka KWP w Krakowie w ramach cyklu edukacyjnego z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy wprowadzenia systemu ochrony praw człowieka w Policji. Wydarzenie to wskazuje na nieustanne dążenie do poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce oraz podkreśla znaczenie edukacji w budowaniu społeczeństwa świadomego praw człowieka. Jak widać, działania na rzecz dostępności są wciąż potrzebne i wymagają naszej pełnej uwagi oraz zaangażowania.
Źródło: Polska Policja