Coraz więcej Ukraińców traci wiarę w możliwość zwycięstwa nad Rosją, co ujawnia najnowszy sondaż. Zaledwie co trzeci badany wierzy w pełne zwycięstwo, co stanowi drastyczny spadek o 24% w porównaniu do wcześniejszych badań. Niemal połowa obywateli Ukrainy przyjmuje, że finalny wynik wojny będzie kompromisem między Kijowem a Moskwą.
Spadające nadzieje na zwycięstwo
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy liczba Ukraińców wierzących w totalne zwycięstwo swojego kraju spadła z 58% w maju do zaledwie 34% w listopadzie 2024 roku, co obrazuje opublikowane badanie Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych (ECFR).
Kompromis jako najprawdopodobniejszy scenariusz
Jak wynika zbadania, 47% Ukraińców (wzrost z 30%) jest zdania, że najbardziej realistycznym rozwiązaniem konfliktu będzie porozumienie pomiędzy Kijowem a Moskwą. Nastroje społeczne w Ukrainie są głębiej podzielone, szczególnie jeśli chodzi o ewentualny wpływ nowej administracji Donalda Trumpa na proces pokojowy. 39% respondentów ocenia, że to bardziej prawdopodobne, 35% – że mniej, a 26% wskazuje, że na sytuację nie wpłynie to wcale.
„Pomimo złożonych podczas kampanii wyborczej obietnic dotyczących szybkiego zakończenia wojny, Trump nie podał żadnych konkretnych planów, jak zamierza tego dokonać” – zwraca uwagę „The Kyiv Independent”.
Nowe kierunki w polityce
Niedawna wypowiedź nominat Trumpa na specjalnego wysłannika pokojowego w Ukrainie, Keitha Kellogga, który oznajmił, że wojna mogłaby zakończyć się w ciągu 100 dni, dodatkowo ostudziła nadzieje społeczeństwa ukraińskiego.
Sondaż ECFR przeprowadzono w listopadzie 2024 roku w 16 krajach europejskich i 8 krajach pozaeuropejskich, z ogólną liczbą 28 549 respondentów.
Wołodymyr Zełenski w Polsce
Wołodymyr Zełenski złożył wizytę w Polsce w środę, co miało miejsce na początku polskiej prezydencji w Radzie UE oraz przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa na prezydenta USA. Podczas konferencji z premierem Donaldem Tuskiem ukraiński prezydent podkreślił, że prawdziwy pokój można osiągnąć tylko poprzez zbliżenie Ukrainy do struktur zachodnich.
„Polska prezydencja przełamie impas, który występował w ostatnich miesiącach. Będziemy współpracować z Ukrainą i partnerami europejskimi w kwestii przyspieszenia procesu akcesyjnego” – obiecał Tusk.
Akcesja Ukrainy do UE i NATO
Dodatkowo rozmowy między Zełenskim a Andrzejem Dudą dotyczyły m.in. kluczowej kwestii zaproszenia dla Ukrainy do NATO. „Popieram, aby Ukraina otrzymała takie zaproszenie” – zaznaczył polski prezydent.
W trakcie wizyty poruszono także temat zbrodni wołyńskiej. Donald Tusk zapewnił, że kwestie upamiętnienia ofiar nie będą stanowić warunku politycznego przy wsparciu Ukrainy w walce przeciwko Rosji.
Źródło/foto: Polsat News