Dzisiaj jest 13 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

„Spaceruj z legendami: Nowy szlak koziołków odkrywa lubelską tradycję”

W Lublinie powstaje fascynujący Koziołkowy Szlak Legend, który za pomocą brązowych figurek nawiązuje do lokalnych opowieści. Mieszkańcy oraz odwiedzający miasto mają już okazję zobaczyć trzy z planowanych jedenastu rzeźb, które podkreślają znaczenie koziołka jako symbolu Lublina, obecnego w herbie miasta.

Koziołkowy Szlak Legend – brązowa opowieść miasta

Cała inicjatywa ma na celu stworzenie serii jedenastu figurek, z których każda będzie miała swój unikalny atrybut związany z lokalnymi legendami. Władze miasta informują, że pierwsze trzy rzeźby zagościły na Śródmieściu oraz Starym Mieście. Ratusz przekonuje, że to wyjątkowa okazja do odkrywania magicznych historii Lublina podczas spacerów po mieście.

Koziołek Wiktoria – historia wdzięczności

Przy kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znanym z nazwy pobrygidkowskiego, stanął koziołek o imieniu Wiktoria. Jego nazwa, pochodząca z łacińskiego słowa „victoria”, ma swoje korzenie w historii tego miejsca. Świątynia została zbudowana przez króla Władysława Jagiełłę jako dziękczynienie za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem.

Koziołek Kryspin – obrońca murów

Na rogu ul. Królewskiej, w pobliżu Archikatedry Lubelskiej, wita nas koziołek Kryspin, trzymający w dłoniach kuszę. Symbolizuje on obronne mury miejskie, które Lublin zyskał za panowania króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Dziś nadal możemy podziwiać niektóre z najważniejszych bram, takich jak Brama Krakowska i Brama Grodzka, które przetrwały próbę czasu.

Koziołek Felicja – kamień nieszczęścia

W sercu Starego Miasta znajduje się koziołek Felicja, nawiązujący do legendy o tajemniczym kamieniu nieszczęścia, umiejscowionym na skrzyżowaniu ulic Jezuickiej i Gruella. Podobno dotknięcie tego kamienia przynosi pecha, a niegdyś był wykorzystywany jako podstawa pod katowski pień na Placu Straceń. I choć historia ta wydaje się mroczna, to Felicja dodaje odrobinę humoru do okolicy.

Kody QR – nowoczesność w legendach

Każda z figurek została wzbogacona o kod QR, który prowadzi do strony internetowej, gdzie można zapoznać się z historią danego koziołka. Ratusz zapowiada, że kolejne rzeźby zjawiają się w mieście w nadchodzących miesiącach – wiosną i na początku lata – w ramach budżetu obywatelskiego Lublina. To doskonała okazja, by czerpać z lokalnych tradycji i kulturę w nowoczesnym wydaniu.

Spacer z koziołkami – zapraszamy!

Już w niedzielę o godzinie 11:00 odbędzie się spacer po Koziołkowym Szlaku Legend, którego początek zlokalizowano przed kościołem pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej przy ul. Narutowicza 6. To doskonała szansa na poznanie niezwykłych opowieści związanych z tym miastem. Kto wie, może spacer stanie się początkiem dla odkrywania kolejnych legend i tajemnic Lublina?

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie