Najnowszy sondaż przeprowadzony przez SW Research pokazuje, że niemal 21 proc. Polaków byłoby skłonnych wesprzeć kandydaturę Krzysztofa Stanowskiego w nadchodzących wyborach prezydenckich. Z drugiej strony, nieco mniej niż jedna trzecia badanych nie popiera tej inicjatywy. Największą gotowość do głosowania na dziennikarza przejawiają osoby młode oraz ci z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym. Sam Stanowski zaznacza, że „chce być kandydatem, ale nie pragnie pełnić roli prezydenta”.
Poparcie dla Stanowskiego w sondażu
Respondenci sondażu, zleconego przez „Rzeczpospolitą”, zostali zapytani: „Czy byłaby Pani/byłby Pan skłonny poprzeć kandydaturę Krzysztofa Stanowskiego, gdyby zdecydował się na start w wyborach prezydenckich?”. Badanie odbyło się w dniach 21-22 stycznia, częściowo po ogłoszeniu przez Stanowskiego decyzji o kandydowaniu.
Wyniki sondażu wskazują, że 20,7 proc. badanych rozważa poparcie dziennikarza, podczas gdy 32,2 proc. nie zamierza tego zrobić, a 28,3 proc. nie ma pojęcia, kim jest Krzysztof Stanowski. 18,8 proc. ankietowanych nie zdołało wyrazić jednoznacznej opinii w tej sprawie.
Demografia popierających i przeciwników
Interesujące jest, że więcej mężczyzn (24,4 proc.) niż kobiet (17,4 proc.) jest gotowych oddać głos na Stanowskiego. Z kolei młodsze grupy wiekowe, szczególnie osoby do 24. roku życia (34,8 proc.) oraz osoby w wieku od 25 do 34 lat (31,9 proc.), wykazują największe zainteresowanie jego kandydaturą. Osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym również w dużym stopniu popierają Stanowskiego (36,1 proc.). W pozostałych grupach wiekowych poparcie spada poniżej 30 proc.
Prawdziwym zaskoczeniem jest jednak, że najmniej zainteresowani poparciem dla Stanowskiego są respondenci z wykształceniem wyższym (36,9 proc.), osoby zarabiające od 5001 do 7000 złotych brutto (38,4 proc.), mieszkańcy dużych miast (powyżej 200 tys. mieszkańców, średnio 36 proc.) oraz badani powyżej 50. roku życia (34,7 proc.).
Najniższa rozpoznawalność dziennikarza występuje wśród najstarszych grup ankietowanych, osób zarabiających poniżej 3000 zł netto (36,4 proc.), a także mieszkańców wsi (32,8 proc. i kobiet (32,9 proc.).
Stanowski zapowiada swoją kampanię
Krzysztof Stanowski ogłosił swoją decyzję o starcie w wyborach prezydenckich wieczorem we wtorek. W nagraniu opublikowanym w jego serwisach stwierdził, że „pragnie być kandydatem, ale nie ma zamiaru zostać prezydentem”. Podkreślił, że chce wziąć udział w debacie w Telewizji Polskiej w likwidacji oraz że jego kampania będzie niepowtarzalna. Zaznaczył również, że „obiecuję jedynie dobrą zabawę”.
Wkrótce po tej zapowiedzi, 15 stycznia, w Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie daty wyborów prezydenckich, które odbędą się w dniu 18 maja, z ewentualną drugą turą 1 czerwca. Czekamy na dalsze informacje na temat kandydatów w wyścigu o najwyższy urząd w kraju.
Źródło/foto: Interia