W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez pracownię Opinia24, Koalicja Obywatelska zdobyła 31,8 proc. poparcia, co stawia ją na pierwszym miejscu. Na drugiej pozycji znajduje się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 27,9 proc. Wzrost zainteresowania społecznego wykazuje Konfederacja, która osiągnęła nieomal 19 proc. poparcia. Na granicy progu wyborczego plasuje się dwoje konkurentów: Trzecia Droga oraz Nowa Lewica.
Mogą nastąpić zmiany w rządzie
Wyniki przedstawionego badania sugerują, że po lutowych wyborach do Sejmu, Koalicja Obywatelska miałaby szansę na zwycięstwo. Prawo i Sprawiedliwość, mimo utrzymania drugiej lokaty, odnotowało spadek poparcia o ponad trzy punkty procentowe w porównaniu z wcześniejszymi badaniami. Wyraźnie widać, że wzrost uzyskuje Konfederacja.
Partia, którą reprezentują Sławomir Mentzen i Krzysztof Bosak, zanotowała wynik 18,7 proc., co oznacza wzrost o ponad pięć punktów w krótkim czasie. Trzecia Droga znajduje się na krawędzi progu wyborczego z poparciem na poziomie 8 proc., a Nowa Lewica nieznacznie poniżej, z wynikiem 5,5 proc. Wzrost odnotowała także partia Razem – z 2 proc. wyniosła na 2,9 proc.
Preferencje wyborców
Zaledwie 0,7 proc. ankietowanych wskazało na inne partie, a 4,6 proc. zadeklarowało, że nie potrafi określić swojego wyboru. Analiza wyników pokazała, że w ciągu miesiąca poparcie PiS wśród mężczyzn zmniejszyło się z 35 proc. do 28 proc., natomiast Konfederacja zyskała, osiągając 23 proc. Co ciekawe, wśród młodych ludzi w wieku 18-24 lata konwencja Bosaka zdobyła aż 49 proc. poparcia.
Wyborcy Koalicji Obywatelskiej pozostają lojalni – 83 proc. z nich zadeklarowało, że ponownie wybierze tę formację. W przypadku Trzeciej Drogi tylko 48 proc. głosujących w ubiegłym roku zamierza powtórzyć swój wybór. Niezadowoleni wyborcy partii Polski 2050 z PSL przesuwają się w stronę m.in. Konfederacji (21 proc.) oraz KO (17 proc.).
Podsumowanie badania
Sondaż wykazał, że 57 proc. Polaków zamierza wziąć udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych, a dodatkowe 22 proc. odpowiedziało, że raczej się na to zdecyduje. Badania wskazują, że Polacy większym zainteresowaniem darzą zbliżające się wybory prezydenckie, na które chce głosować aż 68 proc. uczestników. Najwyższa mobilizacja dotyczy mężczyzn (60 proc.), osób powyżej 60. roku życia (70 proc.) oraz tych z wyższym wykształceniem (72 proc.). Najgorzej sytuacja wygląda wśród młodzieży w wieku 18-29, gdzie jedynie 37 proc. zamierza oddać głos.
Sondaż został zrealizowany przez firmę Opinia24 w oparciu o autorską metodologię i obejmował reprezentatywną próbę 1002 osób. Badania przeprowadzono metodą CATI, co pozwoliło na uwzględnienie cech demograficznych polskiej populacji powyżej 18. roku życia.
Źródło/foto: Interia