Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania wprowadziły nowe restrykcje mające na celu osłabienie finansowe Rosji. Celem tych działań jest zwalczanie nielegalnego handlu złotem, który wspiera militarne działania Władimira Putina w Ukrainie. Nowe sankcje ogłoszono kilka dni po rozbiciu przez oba kraje gangu zajmującego się wspieraniem zamożnych Rosjan w omijaniu międzynarodowych sankcji.
Sankcje wobec nielegalnego handlu złotem
Jak informuje agencja Reutera, nowe sankcje obejmują osoby i podmioty zaangażowane w nielegalny handel złotem, z którego dochody przyczyniają się do finansowania rosyjskiej agresji. Władze Wielkiej Brytanii zamroziły aktywa czterech osób, podejrzewanych o przemyt złota, oraz jednej osoby, która miała zainwestować w rosyjskie złoto o wartości przekraczającej 300 milionów dolarów. Dochody te są uważane za wsparcie dla rosyjskiego reżimu.
Skutki nielegalnego handlu
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii jasno określiło szkodliwe konsekwencje nielegalnego handlu złotem: podważa on zasady praworządności, sprzyja korupcji oraz narusza prawa człowieka. Przy tym proceder ten jest wykorzystywany przez Rosję do prania pieniędzy, unikania sankcji oraz wspierania wojennych ambicji Putina.
Wprowadzenie nowych sankcji nastąpiło tydzień po ogłoszeniu przez Wielką Brytanię i USA rozbicia siatki przestępczej, która zajmowała się praniem pieniędzy i wspierała bogatych Rosjan w obchodzeniu nałożonych restrykcji.
Agencja Reutera przypomina, że już w 2022 roku wiele krajów zachodnich nałożyło zakaz importu rosyjskiego surowca wojskowego w związku z inwazją na Ukrainę. Mimo to Rosja znalazła nowe rynki sprzedaży, które umożliwiają jej kontynuowanie handlu surowcami.
Źródło/foto: Interia