19-letni Simon Omanik, odbierając nagrodę z rąk prezydenta Słowacji Petera Pellegriniego, odmówił uścisnięcia jego dłoni, co było dla niego wyraźnym gestem sprzeciwu wobec polityki prezydenta. Nastolatek krytykował stosunek Pellegriniego do konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, a także zarzucał mu nieszczere praktyki podczas ostatniej kampanii wyborczej. „Dostał się do pałacu oszukując i kłamiąc” – oświadczył Omanik.
Incydent na ceremonii wręczenia nagród
Omawiany incydent miał miejsce podczas poniedziałkowej uroczystości wręczenia nagród dla uczniów, którzy osiągnęli znakomite wyniki w międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych. W wydarzeniu uczestniczyli również minister edukacji Słowacji oraz prezydent Pellegrini.
W sumie nagrody przyznano 35 uczniom, a ich wręczenie miało miejsce z rąk ministra edukacji, Tomasza Druckera. Po tym zwyczajowym etapie nadszedł czas na uścisk dłoni z głową państwa oraz wspólne zdjęcie.
Protest młodego ucznia
Simon Omanik postanowił zwrócić na siebie uwagę. Do swojego eleganckiego stroju przypiął żółto-niebieską wstęgę, nawiązującą do barw ukraińskiej flagi, a następnie odmówił podania ręki prezydentowi. Pellegrini wydawał się zaskoczony, zwłaszcza że wcześniej uczniowi udało się uścisnąć dłoń ministra.
Po ceremonii Omanik udzielił wywiadu, w którym szczegółowo wyjaśnił swoje powody. „Mam osobisty i polityczny problem z prezydentem Pellegrinim, ponieważ uważam, że oszukał ludzi, aby zdobyć władzę” – mówił. Zwrócił uwagę na populistyczne obietnice polityka dotyczące taniej żywności i gazu, które, według niego, nie mają odniesienia do rzeczywistości.
Zarzuty wobec Pellegriniego
Nastolatek dodał, że Pellegrini manipulował podczas kampanii prezydenckiej, posługując się nieuczciwymi chwytami, w tym oskarżeniami o zamiar wysłania słowackiego wojska do walki w Ukrainie. Omanik podkreślił, że jego zachowanie to wyraz sprzeciwu wobec kłamstw oraz podżegania nastrojów antyukraińskich.
„Nie uważam, że powinienem podać rękę takiemu człowiekowi. Zdecydowanie się z nim nie zgadzam. Postrzegam go jako oszusta” – zakończył swój komentarz 19-latek.
Kontext polityczny
Peter Pellegrini objął urząd 15 czerwca 2024 roku. Jako doświadczony polityk, wcześniej pełnił funkcję premiera oraz ministra edukacji. W ostatnich wyborach uzyskał poparcie m.in. premiera Roberta Ficy, z którym kooperuje w aspekcie polityki wewnętrznej i zagranicznej, kładąc nacisk na potrzebę rozmów pokojowych w konflikcie ukraińskim.
Źródło/foto: Interia