Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił ostrzeżenia przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągnąć 80 km/h. Największe zagrożenie dotyczy terenów nadmorskich, jednak prognozy wskazują również na silne wichury w południowej części kraju.
Ostrzeżenia dla nadmorskich powiatów
W środę IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia dla takich powiatów jak: pucki, wejherowski, lęborski, słupski, sławieński, koszaliński, kołobrzeski, gryficki oraz dla Koszalina. W komunikacie Instytutu zaznaczone zostało, że „prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, z porywami dochodzącymi do 80 km/h, wiejącego z południowego zachodu”. Ostrzeżenia będą obowiązywać w środę od godziny 20:00 do czwartku do 5:00 nad ranem.
Pogoda w najbliższych dniach
W środowe popołudnie i wieczorem całe terytorium Polski będzie raczej szare i pochmurne, z nielicznymi wyjątkami. Temperatura wahać się będzie od 4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez około 11 stopni w centralnej Polsce, aż do 13 stopni na południu kraju. Na obszarach, które nie są objęte ostrzeżeniem, wiatr będzie umiarkowany, lecz porywisty, szczególnie w regionach podgórskich – osiągając prędkość do 65 km/h.
W czwartek prognoza przewiduje małe i umiarkowane zachmurzenie, a na pozostałym obszarze dominować będzie duże zachmurzenie z lokalnymi opadami deszczu. Temperatura maksimum wyniesie od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 14 stopni Celsjusza na południu. Wiatr umiarkowany, a w porywach osiągnie 60 km/h. Nocą z czwartku na piątek wiatr zyska na intensywności, szczególnie w regionach nadmorskich, osiągając porywy rzędu 65 do 80 km/h, a w wysokich partiach gór – do 100 km/h.
W piątek z kolei prognozowane jest duże zachmurzenie z możliwością lokalnych przejaśnień oraz opadów deszczu i deszczu ze śniegiem, zwłaszcza w górach. Temperatury maksymalne będą sięgać od 4 do 7 stopni Celsjusza, a w obszarach podgórskich mogą spaść nawet do 1-4 stopni Celsjusza. Wiatr umiarkowany, w rejonie nadmorskim dość silny, w porywach osiągający 55 km/h, natomiast w szczytowych partiach Karpat i Sudetów porywy mogą wynosić odpowiednio do 60 km/h i 85 km/h.
Warto przypomnieć, że gwałtowne zmiany pogodowe mogą wpływać na bezpieczeństwo, dlatego warto na bieżąco śledzić sytuację oraz stosować się do wydanych ostrzeżeń.
Źródło/foto: Polsat News