Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, podczas internetowej sesji „Q&A” oświadczył, że Polska nie prowadziła negocjacji z Niemcami w sprawie ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej. Zaznaczył, iż domagają się tego, co Ukraina już pozwoliła zrobić Niemcom wobec ich agresji. „To nie jest kwestia polityczna, lecz chrześcijański obowiązek” – podkreślił Sikorski, dodając, że Polska nie zamierza ustępować w tej materii.
Rozmowy z ukraińskim przywództwem
Minister odniósł się do swoich rozmów zarówno z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych, jak i prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Podczas transmisji na żywo jedno z pytań internautów dotyczyło właśnie trudnych wydarzeń historycznych, w tym rzezi wołyńskiej. Sikorski zauważył, że Zełenski nie był zadowolony z poruszenia kwestii ekshumacji polskich ofiar, a także wskazał na nieprzyjemne przecieki w tej sprawie w prasie.
Minister dodał, że nie zamierzają zrezygnować, ponieważ uważają, że ekshumacja ofiar nie powinna być przedmiotem negocjacji, a raczej moralnym obowiązkiem. Wskazał również, że Polska nie negocjowała z Niemcami w sprawie pochówku ich żołnierzy, a jedynie domaga się tego, co Ukraina umożliwiła Niemcom. Zauważył, że około 100 tysięcy żołnierzy Wehrmachtu zostało pochowanych w Ukrainie i podkreślił, że Polacy, którzy nie byli agresorami, mają prawo do takich samych uprawnień.
Ukraina w 2025 roku
Jak wynika z wcześniejszych informacji, ukraiński Instytut Pamięci Narodowej planuje ekshumacje Polaków, którzy zginęli w obwodzie rówieńskim, na co obywatelski wniosek miałby być podstawą działań w 2025 roku. Instytut apeluje do rządu i Rady Najwyższej o przekazanie środków z budżetu państwa na te prace. Przewodniczący UINP, Anton Drobowycz, zadeklarował otwartość na współpracę z polskimi instytucjami w zakresie pielęgnowania pamięci o Ukraińcach w Polsce oraz Polakach na Ukrainie.
Wola współpracy z Ukrainy
Według prezesa IPN, Karola Nawrockiego, Polska jest gotowa do rozmów, które mogą prowadzić do rozpoczęcia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych. Zaznaczył jednak, że decyzje w tej kwestii nie należą do ukraińskiego IPN. Szef ukraińskiej dyplomacji, Andrij Sybiha, również zadeklarował chęć do dialogu, opisując gotowość Ukrainy do omawiania trudnych aspektów wspólnej historii z Polską.
Kwestia integracji Ukrainy z UE
Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Polsat News stwierdził, że kwestia zgody na ekshumację ofiar zbrodni wołyńskiej nie powinna być powiązana z integracją Ukrainy z Unią Europejską. Jednak premier Donald Tusk oraz minister obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz, mają inne zdanie, podkreślając, że Ukraina nie ma na chwilę obecną perspektyw członkostwa w UE, dopóki spory historyczne nie zostaną rozwiązane. Tusk zauważył, że Ukraina musi spełniać nie tylko standardy handlowe czy prawne, ale również te związane z kulturowym podejściem do trudnej przeszłości.
Źródło/foto: Interia